Nie nečakaný škandál

, 10.05.2018 20:00

Sú aféry, ktoré vychádzajú najavo preto, lebo niekto sa dlhodobo zameriava na istú skupinu, stranu či politikov v snahe nájsť nejakú chybu.

Sú také, ktoré doslova bijú do očí svojou drzosťou, a sú aj také, o ktorých sa do poslednej chvíle nevie, či sú naozaj aférami, pretože jedinou indíciou je mlčanie podozrivých.

Ak je nákup obrnených transportérov za vyše miliardy eur, a najmä tá jeho časť, ktorá sa týka osemkolesových transportérov takmer za pol miliardy, naozaj škandálom, potom indíciou je zatiaľ urputná snaha ministerstva obrany o mlčanie. Aby bolo jasné: nie je to nijakovsky slabá indícia. Hovoríme o ministerstve, ktoré má pod palcom SNS.

Ministrovi Petrovi Gajdošovi nijako nepomôže, keď sa vyhráža trestným oznámením „za poškodzovanie dobrého mena“ poslancovi Milanovi Krajniakovi z opozičnej strany Sme rodina. Ak by mal byť jediným problémom nejaký poslanec, ktorý sa obvineniami ministra a jeho ľudí z korupcie snaží prebojovať na titulné stránky tlače, bolo by to všetko takmer v poriadku. Tak to však nie je.

Ministrovi Petrovi Gajdošovi nijako nepomôže, keď sa vyhráža trestným oznámením „za poškodzovanie dobrého mena“.

Nik dnes s istotou nemôže povedať, či predbežné dohody s fínskou firmou Patria otvárajú nejaké možnosti, ako dať zarobiť SNS-pozitívnym podnikateľom v zbrojnom priemysle. Zato však každý môže naisto vidieť, že ministerstvo chystá tento obchod nanajvýš netransparentne. A to už čosi napovedá.

Z informácií, ktoré vyšli medzičasom najavo, vyplýva, že ľudia z ministerstva celý obchod dohadovali ešte dávno predtým, ako sa u nás začalo verejne hovoriť o výbere, v ktorom sú vraj stále otvorené viaceré možnosti. Výsledkom čoho bolo, že keď pred rokom vláda Gajdošovi odsúhlasila začať rokovania o možnostiach nákupu transportérov, jeho ľudia už na druhý deň s Fínmi podpisovali memorandum o porozumení. A podobných indícií je v príbehu viac než dosť. Skrátka a dobre, Gajdošovi úradníci chystali podrobnosti miliardového obchodu dávno predtým, ako sa unúvali verejne priznať, že sa vôbec nejaký obchod chystá a že nejakí Fíni v hre vôbec sú. To, že šéfom týchto úradníkov bol dnešný novopečený náčelník generálneho štábu, ktorého vymenovanie prednedávnom vzbudilo rozruch, celej veci na dôveryhodnosti určite nepridáva. Ak sa teraz analytici a politici pýtajú, či pointou celého biznisu nemá byť slovenský dodávateľ nadstavby transportérov na fínske podvozky, nie je to iba preto, lebo celé sa to týka SNS s jej neslávnou históriou verejných nákupov, ale aj preto, lebo minister sa tvári ako svätý za dedinou a jeho úrad odmieta čokoľvek vysvetľovať či zverejňovať dávno po tom, čo veci stihli prerásť do škandálu.

Nákup transportérov bolo najprv možno viesť v kategórii „podozrivých, pretože tajnostkársky dohodovaných“. Čím dlhšie však budú na ministerstve hrať urazených a odmietať zverejniť príslušné informácie (ktoré nie sú vojensky citlivé – citlivé môžu byť akurát pre verejnú peňaženku), tým viac sa bude presúvať do kategórie tých drzých. Len jedného označenia sa nedočká. Nikto nemôže povedať, že by boli takéto problémy s biznisom, ktorý má v rukách niekto nominovaný SNS, nečakané.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#SNS #Peter Gajdoš #obrnené transportéry
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

28,99
Kytica pre pána protea

Kytica pre pána protea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk