Srdečné pozdravy zo Šiah

, 09.06.2018 07:00

Každý, kto mal do činenia s naším zdravotníctvom, vie, prečo sa u nás hovorí, že je lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý. Táto stará múdrosť však bude dvojnásobne platiť po 1. júli, keď reálne hrozí, že takmer polovica pohotovostí na Slovensku zostane zatvorená.

Opäť sa tak potvrdzuje, že cestu do pekla dláždia tie najlepšie úmysly. Určite nebolo spravodlivé, keď v minulosti štát nútil lekárov slúžiť na pohotovosti celú noc za smiešny peniaz. Ten, kto je nútený pracovať v kuse 32 hodín, nielenže ohrozuje svoje zdravie, ale v konečnom dôsledku aj zdravie druhých.

Preto sa urobil kompromis – lekárska služba prvej pomoci má po novom fungovať iba do 22. hodiny a lekári budú mať garantovanú minimálnu hodinovú mzdu 12 eur. Predpoklad, že na Slovensku je možné ponechať niečo na dobrovoľnosti, sa však ukázal mylný. Výsledkom tohto nedomysleného zákona spolu s neochotou lekárov slúžiť na pohotovostiach je situácia, že obyvateľom niektorých miest (ako napr. Šahy), nezostane nič iné, len v prípade potreby cestovať desiatky kilometrov do okresných miest.

Tak tomu sa povie reforma! Je zaujímavé, že slovenskí politici majú pomerne jasno v tom, čo bude o 20 – 30 rokov (ako napr. v prípade dôchodkového stropu), no nedokážu riešiť akútne problémy, ktoré ľudí trápia teraz. Možno na to prídu, keď sami budú potrebovať lekársku pomoc, no najbližšia pohotovosť bude 50 kilometrov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#lekárska pohotovosť #zdravotníctvo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Orchidea  ružová  na vysoko

Orchidea ružová na vysoko

45,99
Elite žlté ruže a frézie

Elite žlté ruže a frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk