Vytrhnuté z kontextu

, 21.06.2018 22:00

Ak vo vzájomných česko-slovensko-nemeckých vzťahoch funguje niečo ako spoľahlivá rozbuška, tak je to otázka vysídlenia Nemcov po druhej svetovej vojne.

Problém je už len v samotnom pomenovaní. Kým my hovoríme o „odsune“, Nemci používajú výraz „vyhnanie“ (Vertreibung).

Slovenská národná rada v r. 1991 prijala Vyhlásenie k odsunu slovenských Nemcov, v ktorom odsúdila princíp kolektívnej viny a označila za poľutovaniahodné, že ním boli „postihnutí zväčša nevinní pracovití ľudia, práve tí, čo sa po skončení vojny dobrovoľne rozhodli vrátiť na Slovensko“.

Rovnako v Česko-nemeckej deklarácii, ktorú ČR a SRN podpísali v r. 1997, česká strana ľutuje, že povojnové vyháňanie Nemcov spôsobilo mnoho utrpení a krívd.

Mohli by sme sa preto domnievať, že táto kapitola je definitívne uzavretá. Neustále sa však presviedčame, že opak je pravdou.

Obrovské pobúrenie (najmä v Česku), ktoré naposledy vyvolal výrok kancelárky Merkelovej, že „pre vyhnanie neexistovalo ani morálne, ani politické ospravedlnenie“, je však ukážkou toho, ako to dopadne, keď niekto vytrhne z kontextu jednu vetu.

Nie že by sa s výrokom kancelárky nedalo polemizovať. Napríklad je len ťažko predstaviteľné, aby po vojne zostali v ČSR žiť nacistickí kolaboranti, ktorí sa predtým hlasno dožadovali „Heim ins Reich“ (Domov do Ríše). S ich odsunom vo svojich plánoch rátal Beneš od samého začiatku. To, že sa napokon uplatnil princíp kolektívnej viny a spolu s nacistami museli z Československa odísť aj státisíce nemeckých demokratov, je druhá vec.

Keď si však človek prečíta predchádzajúcu vetu, v ktorej Merkelová jasne povedala: „Vyhnanie a útek Nemcov boli predovšetkým bezprostredným následkom Nemcami začatej druhej svetovej vojny a nevýslovných zločinov nacionálno-socialistickej diktatúry,“ tak sa jej 15-minútový prejav venovaný utečencom a vyháňaniu bude javiť predsa len inak.

Neboli by to však českí komunisti, Zeman, Babiš a im podobní populisti, aby sa z tejto citlivej témy nepokúsili vytĺkať politický kapitál.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Nemecko #Česko #Angela Merkelová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk