Dočerta s pokrokom

, 05.09.2018 12:00

Bratislavský primátor sa v zatopenom podchode na Trnavskom mýte vyjadril, že mesto situáciu s prívalovým dažďom zvládlo. Dôsledkom globálneho otepľovania vraj zabrániť nevieme, môžeme sa na ne len pripraviť.

Cisár stojí, obrazne povedané, po kolená vo vode, voda odstavila semafory, na parkoviskách sa plavia džavotajúce kačičky, kanály pretekajú, nemocnice kolabujú – ale „šaty“ sú nové.

Developeri stavajú, posledné vinohrady na karpatských svahoch ustupujú majiteľom „luxusných výhľadov“, zápch pribúda, stromy sa rúbu. A každý nový megalomanský projekt z ocele a skla dostáva prívlastok „park“. Lebo vraj zeleň do mesta nepatrí – nikdy nezabudnem na tieto slová hovorcu developera, ktorý likvidoval platany na dunajskom nábreží a devastoval elementárne zákonitosti urbanistiky ďalším oceľovým „parkom“. Pekne „rozhicovaným“, nech zadrží ešte viac tepla v nežiteľných podmienkach mesta, v ktorom prebýva „nesrovnateľne“ viac ľudí, než ako je v ňom oficiálne nahlásených a platiacich dane.

Bratislava má obrovský problém. V skratke ho definuje absolútne opačný vývoj, než aký začali raziť metropoly poučené z negatívnych následkov predimenzovania miest a zničenia rovnováhy medzi krajinou a mestom. Namiesto udržiavania prírody, ktorú naše mesto dostalo do vienka ako svoju najväčšiu prirodzenú prednosť, staviame „towery“ a parkoviská. Namiesto opatery stromy rúbeme. Vodu už nemá čo zadržať, pôdu zalial betón. Individuálna doprava ovládla cesty aj mentalitu. Infraštruktúra nestíha – kolabuje. Niekto tomu hovorí „pokrok nezastavíš“. Niekto cesta do pekla.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Bratislava #prívalový dážď #developeri
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku