Colná hra

, 10.09.2018 19:30

Viac zaujímavých otázok ako odpovedí má najnovšia údajná kauza, ktorú rozpútala opozícia. Tá sa odvoláva na správu Európskeho úradu boja proti korupcii (OLAF), ktorá naznačuje, že pri dovoze tovarov z Ázie vraj došlo na Slovensku za roky 2013 až 2016 k colnému úniku za vyše 300 miliónov eur. Finančná správa s OLAF-om komunikuje roky a záver ešte nepadol.

Podľa argumentov oboch strán sa zdajú byť logickejšie tie od slovenských colníkov. Ak do roku 2015 nebola metodika na posudzovanie podhodnocovania faktúr z Číny, prečo nám OLAF vyčíta, že sme sa držali faktov z faktúr z Číny a neexistujúcu metodiku sme v rokoch 2013 a 2014 nedodržiavali? Za predchádzajúcich vlád sa dodržiavala? Zanedbala niečo Európska únia a teraz akože koná, alebo zanedbávali roky niečo naši colníci? Ak colné úniky založené na podobných podozreniach boli aj v iných krajinách EÚ, prečo je z toho na Slovensku politická kauza? Pretože sa u nás zvolebnieva?

Veď tovar z Ázie sa k nám vo veľkom vozí od roku 2003. Problém to bol teda vždy. Bežný spotrebiteľ už dlhší čas vidí, že najmä trhy v mestách sú plné pochybných výrobkov z Číny. Každý vie, že obuť si lacné topánky z trhoviska je otázka zdravia. Politik, ktorý by to zastavil, by v očiach voličov stúpol.

Lenže s problémom si nevedia poradiť ani vo Veľkej Británii či Francúzsku. Kreatívni obchodníci z Ázie si zjavne vedia stále nájsť svoje cestičky. To, že sa tu teraz naťahujeme o to, že na Slovensku mali zaplatiť clo ešte 300 miliónov, je iba malá časť koláča. Ktovie, či z niektorých extra lacných tovarov vôbec Číňania platia akékoľvek clá či dane. Na čo sa tu kto hrá?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#OLAF #Európsky úrad boja proti korupcii #podvody s clami
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku