Oprášiť si nemčinu

, 13.09.2018 16:00

Svojím spôsobom prekvapuje, že znalosti nemčiny sú na Slovensku čoraz nižšie a ako povinne voliteľný predmet ju ponúka tak málo škôl. Skúsme neargumentovať tým, že je zložitá alebo znie prísne: nie je to až tak dávno, keď bol nemecký jazyk samozrejmou výbavou výchovy detí v čo len trochu vzdelanejšej slovenskej rodine.

Vyplývalo to z mnohorakých dejinných väzieb na nemecký kultúrny okruh a filozofiu, a pravdaže aj z rodokmeňov – svedčí o tom nejedno slovenské priezvisko a nejedna historická osobnosť. Mnoho prameňov k dejinám a kultúre Slovenska vzniklo v nemčine, po nemecky sa rozhodli študovať mnohí tí, ktorí sa chceli vyhnúť maďarizačným tlakom. Mimochodom, v nemčine vznikla i prvá slovenská opera.

Nemčina je so Slovenskom integrálne zrastená a vo všeobecnom povedomí sa cudzou cielene stala po vojne. Vystriedala ju angličtina, ktorú sa dokonca učíme povinne – napokon, je to esperanto súčasnosti. Treba však otvorene priznať, že esperanto importované a čo je horšie, pre svoj pohodlný univerzalizmus žalostne zjednodušované. Také časté používanie našinskej angličtiny v stredoeurópskom priestore mi ako Slovenke odjakživa pripadalo… no, minimálne čudné a neprirodzené.

Ale potom sú tu i dôvody celkom pragmatické: z kultúrneho povedomia sa nemčina možno vytratila, ale nevytratili sa po nemecky hovoriace krajiny, s ktorými má Slovensko časté hospodárske kontakty a ktoré sú zastúpené i na našom trhu. Hranice s Rakúskom ani nespomínam. Nebolo by dobré začať si k tomuto jazyku pestovať opätovný vzťah i odhliadnuc od neodškriepiteľných výhod jeho poznania na trhu práce?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#trh práce #stredná a východná Európa #nemecký jazyk
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
14,99
Flower box vintage srdce "S" červená ruža

Flower box vintage srdce "S" červená ruža

26,99
Passion farebné gerbery

Passion farebné gerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk