Ako ďaleko od útesu?

, 08.10.2018 20:00

Rast ekonomiky je vysoký, nezamestnanosť klesá, platy stúpajú, úrokové sadzby sú nízke... Čo by sa mohlo stať? Nuž vo svete, ktorý k horúcim vojnám pridáva vojny obchodné, kde po každej kríze politici so svojimi poradcami nanovo objavujú dávno objavené zákonitosti, len aby sa vzápätí poddali novým zničujúcim stereotypom, v takom svete platí, že stať sa môže čokoľvek.

Ak k tomu pridáme politických lídrov, ktorí nie sú schopní čeliť globálnym rizikám inak než uzatváraním sa do kazajky izolacionizmu a všetko, čo urobia, napokon i tak slúži iba na sebazáchovu najmenej produktívnych najbohatších vrstiev, môžeme mať o pochybnú zábavu postarané. Politici oslavujú ekonomické ukazovatele, zatiaľ čo ekonómovia – vrátane toho najstrednejšieho zo stredných prúdov – začínajú varovať: možno sa svetové hospodárstvo blíži k ďalšiemu útesu. S tým, že spoľahnúť sa na rozvahu dnešných kapitánov lode bude ešte riskantnejšie ako minule.

V septembri jemne zatrúbila na poplach Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, keď oznámila, že jej výhľad pre svetovú ekonomiku na roky 2018 a 2019 je „menej dobrý“, ako sama predpovedala ešte v máji. Pravdaže. Vtedy napríklad ešte nebola v plnom prúde obchodná vojna prezidenta Spojených štátov s Čínou, ktorej sa každý obával, no každý dúfal, že sa ju v poslednej chvíli nejako podarí odvrátiť.

Kríza minulej dekády výrazne pomohla populistickej krajnej pravici v celom vyspelom svete. Ďalšiu krízu by západná demokracia nemusela prežiť.

Boli tu však už iné znepokojujúce príznaky. Bailouty bankových sektorov po vypuknutí finančnej krízy v minulej dekáde hádam v prvom pláne zabránili úplnému kolapsu. Ale faktom ostáva, že ich objemy a nedostatok zmysluplnej regulácie zapríčinili, že sa banky síce vykúpili, no zvýšenie investícií v ekonomike bolo skôr virtuálne. Jedným z výsledkov je, že v súčasnosti globálny dlh dosahuje rekordných vyše 180 biliónov dolárov.

Nízke úrokové miery, ktoré mali teoreticky pomôcť rozkrútiť ekonomiku, pomohli bohatším vrstvám v bohatších krajinách, kým stredné a nižšie vrstvy sú na tom ešte stále relatívne horšie ako pred krízou. Ak sa začnú úroky opäť dvíhať – napríklad ako to avizuje americký Fed – v snahe prilákať do danej krajiny investorov, menej rozvinuté ekonomiky budú trpieť ešte viac. Globálna rovnováha neexistovala ani pred krízou, no jej vyhliadky sú dnes ešte horšie.

K OECD sa pred týždňom pridala šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová, ktorá varovala pred hrozbou ďalšej krízy v neďalekej budúcnosti. Ministri financií členských štátov MMF sa koncom týždňa stretávajú na výročnej konferencii na indonézskom Bali a nálada je o dosť menej víťazná ako pred rokom. Problémom nie sú len hospodárske vyhliadky. Problémom je i politika, ktorá sa zoči-voči chybám a nedostatkom inštitúcií ako MMF, OECD či WTO obracia proti princípu globálnej spolupráce ako takému.

Kríza minulej dekády okrem iného výrazne pomohla populistickej krajnej pravici v celom vyspelom svete. Ďalšiu krízu by západná demokracia nemusela prežiť. A potom už bude na mainstreamovú ekonómiu žalostne neskoro.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#svetová finančná kríza #OECD #nedostatok zmysluplnej regulácie #Christine Lagardeová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
25,99
Perla modré irisy

Perla modré irisy

56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk