Problém

, 25.10.2018 22:00

Analýza výbušného zariadenia, ktorá môže autoritatívne potvrdiť, či bola bomba schopná explodovať, alebo bola nepodarkom, či atrapou, obvykle nie je otázkou okamihu. Tým skôr, ak sa medzitým objavujú stále ďalšie a ďalšie takéto zariadenia, všetky podobných parametrov a namierené proti podobným terčom.

A tak Amerika špekuluje. Terče útokov sú prominentní kritici Donalda Trumpa a zároveň prominentné terče hnevu a urážok, ktoré na ich hlavy prezident dlhodobo zosiela z mítingových pódií pred jasajúcimi davmi svojich fanúšikov. Iste, história takýchto útokov ukazuje, že nie celkom vždy bývajú tie najzrejmejšie indície aj tými najsprávnejšími. Occamova britva však dnes zatiaľ drží a nepustí.

Trumpove mediálne hlasy už spriadajú teórie: nie je podozrivé, že bomby u Obamovcov, Clintonovcov, u Sorosa či v CNN sa objavili takto šikovne pred kongresovými voľbami, pýtajú sa. No áno, je to veľmi podozrivé. Asi tak, ako keď vždy „podozrivo“ stúpne počet útokov pred voľbami v Afganistane. Hm, o akú sofistikovanú hru sa to páchatelia asi pokúšajú na úkor afganských voličov?

Cieľom bombovej kampane je zastrašovať a lámať morálku protivníkov. Platí to aj vtedy, keď je páchateľom nejaká vyšinutá osoba, a aj vtedy, keď cieľom je „iba“ desiť, nie rovno zabíjať.

Nech už sa ako páchateľ ukáže ktokoľvek, problémom zostane atmosféra zloby, rétorika občianskej vojny a lži, ktoré sa na amerických voličov valia v takých množstvách, že nie je možné všetky si ani len všimnúť, nieto vyvracať. Ak sa toto nezmení, môže byť len otázkou času, keď začnú také bomby aj vybuchovať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#USA #Bomby #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku