Výlet do trópov

, 07.11.2018 06:00

Sarkastické porekadlo hovorí, že priatelia pominú, peniaze ostanú. Môže to však platiť aj opačne – nepriatelia sa vyparia, len čo sa objavia peniaze.

Keby ste u nás ešte prednedávnom vyslovili slovné spojenie ako „spolupráca s Kubou“, alebo „návšteva Kuby“, mohlo by to znamenať dokonalú spoločenskú samovraždu. Ani nie tak na niektoré krajiny, ale už aj na trochu pozitívnejšiu zmienku o nich bolo dlho uvalené „slovné“ embargo, ktoré mohlo rozhodnúť o tom, či patríte medzi „slušných“ ľudí, alebo medzi „milovníkov diktatúr“.

Vrátiť sa k dobrému obohranému zvyku sa tak trochu pokúsila strana SaS, ktorá má podozrenie, že poslanci NR SR Robert Fico a Ľuboš Blaha necestovali na Kubu vo verejnom záujme, že je za tým akési „nekalé konanie“. Neviem, či by to spomínaní poslanci museli hlásiť aj v prípade návštevy inej krajiny tretieho sveta, ale vysvetlili, že tam boli, ako inak, na obchodných rokovaniach, a to v záujme lepšieho financovania, ako inak, našich, slovenských projektov.

Lenže senzačné palcové titulky sa nekonali. Možno si už nejeden pozorovateľ všimol, že kubánske pomery sa zmenili, a to dokonca bez veľkého rachotu – presne tak, ako okrem predvídavých historikov už pred vari dvomi desaťročiami predpovedal nemenovaný comandante. Ten teraz z pokoja posmrtnej pozorovateľne na východe krajiny sleduje, ako sa Kuba, ktorá kedysi chcela stvoriť originálny „tropický marxizmus“, pokúša o vytváranie „tropického kapitalizmu“, ale na svoj vlastný spôsob. Dokonca sa to má oficiálne ukotviť v ústave. A tak kde sa objavujú peniaze…

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Robert Fico #Ľuboš Blaha #Kuba #Fidel Castro #embargo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
14,99
Flower box vintage srdce "S" červená ruža

Flower box vintage srdce "S" červená ruža

26,99
Passion farebné gerbery

Passion farebné gerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk