Výlet do trópov

, 07.11.2018 06:00

Sarkastické porekadlo hovorí, že priatelia pominú, peniaze ostanú. Môže to však platiť aj opačne – nepriatelia sa vyparia, len čo sa objavia peniaze.

Keby ste u nás ešte prednedávnom vyslovili slovné spojenie ako „spolupráca s Kubou“, alebo „návšteva Kuby“, mohlo by to znamenať dokonalú spoločenskú samovraždu. Ani nie tak na niektoré krajiny, ale už aj na trochu pozitívnejšiu zmienku o nich bolo dlho uvalené „slovné“ embargo, ktoré mohlo rozhodnúť o tom, či patríte medzi „slušných“ ľudí, alebo medzi „milovníkov diktatúr“.

Vrátiť sa k dobrému obohranému zvyku sa tak trochu pokúsila strana SaS, ktorá má podozrenie, že poslanci NR SR Robert Fico a Ľuboš Blaha necestovali na Kubu vo verejnom záujme, že je za tým akési „nekalé konanie“. Neviem, či by to spomínaní poslanci museli hlásiť aj v prípade návštevy inej krajiny tretieho sveta, ale vysvetlili, že tam boli, ako inak, na obchodných rokovaniach, a to v záujme lepšieho financovania, ako inak, našich, slovenských projektov.

Lenže senzačné palcové titulky sa nekonali. Možno si už nejeden pozorovateľ všimol, že kubánske pomery sa zmenili, a to dokonca bez veľkého rachotu – presne tak, ako okrem predvídavých historikov už pred vari dvomi desaťročiami predpovedal nemenovaný comandante. Ten teraz z pokoja posmrtnej pozorovateľne na východe krajiny sleduje, ako sa Kuba, ktorá kedysi chcela stvoriť originálny „tropický marxizmus“, pokúša o vytváranie „tropického kapitalizmu“, ale na svoj vlastný spôsob. Dokonca sa to má oficiálne ukotviť v ústave. A tak kde sa objavujú peniaze…

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Robert Fico #Kuba #Fidel Castro #Ľuboš Blaha #embargo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku