Už včera bolo neskoro

, 28.11.2018 22:00

Keď všetci vedia, že treba niečo urobiť, no nik sa nemá k činu, lebo ľuďom buď daný stav vyhovuje, alebo sú k problému ľahostajní, tak to zvyčajne vedie k tragédii. O tom, že takýto scenár sa neodohráva len vo filmoch, sa presviedčame stále dookola...

Všetci vedia, že baníctvo na hornej Nitre treba postupne utlmiť, pretože ťažba hnedého uhlia je nerentabilná a jeho následné spaľovanie v elektrárňach neekologické. Vláda napriek tomu stále dotuje ťažbu uhlia a zo štátneho rozpočtu tak rok čo rok odtečie skoro 100 miliónov eur.

Riešiť útlm ťažby hnedého uhlia na hornej Nitre a následnú reštrukturalizáciu priemyslu bolo treba už dávno, lebo nik nechce, aby na ulici zostali bez práce tisíce baníkov. Thatcherovská Británia je dostatočným varovaním…

Na druhej strane, ak v baniach už pred krízou v r. 2008 bol problém zohnať zamestnancov zo Slovenska a Hornonitrianske bane hľadajú baníkov v zahraničí aj teraz, je absurdné, aby sme dotovali zahraničnú pracovnú silu.

Podľa prognózy demografov patrí okres Prievidza medzi tie, kde do roku 2035 dôjde k poklesu obyvateľstva. Starnutie a vymieranie ešte nikde neprinieslo prosperitu.

Keďže budeme musieť skoncovať so spaľovaním nekvalitného hnedého uhlia, aby sme splnili svoje povinnosti v rámci Parížskej dohody, je v našom vlastnom záujme vyriešiť túto otázku čo najskôr.

Rybia farma pri Handlovej či pestovanie paradajok v skleníkoch pri Novákoch sú prvé lastovičky, ktoré ukazujú, že transformácia v tomto regióne je možná. Preto namiesto dotovania nerentabilnej ťažby uhlia treba čím skôr rozbehnúť rekvalifikačné programy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bane #ekológia #Horná Nitra #hnedé uhlie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku