Násilie z nudy

, 06.01.2019 20:00

Staré mamy by asi zaúpeli, to majú z toho násilia v televízoroch a na internetoch, ale problém bude komplikovanejší. V Košiciach sa organizujú „zápasy“ detí od 12 do 15 rokov.

Za poplatok 20 eur sa môžete ísť pozrieť, ako sa kdesi za obchodným centrom mlátia školopovinné deti zo „slušných“ rodín – lebo nie, očividne nejde o deti z deprivovaných komunít, a horlivo povzbudzujúce desiatky ďalších adolescentov svedčia o tom, že ani o organizovanú mafiu kupčiacu s deťmi.

Od stredoveku až vysoko do novoveku si príčinliví podnikavci zvykli prilepšovať zabávaním luzy všakovakými bizarnými násilnosťami – od bitiek obrov, zápasov supersilných liliputánov, predvádzaním a týraním „exotických bytostí“ z hlbín Afriky; napríklad stredoamerické mládežnícke gangy bežne aj dnes uzatvárajú stávky, či zajatca rýchlejšie zaživa roztrhá pes z domáceho alebo z konkurenčné­ho gangu.

Pre Európu sú to takmer fantasticky znejúce horory, no zväčša majú jasne pomenovateľného hýbateľa: hlboké sociálne vylúčenie a spoločnosť riadenú brachiálnym násilím. V košickom prípade znie ako fantastický horor hlavne to, že „staviť“ si môžete o. i. na tlčúce sa dievčatá, pričom si to všetko budú filmovať výrastkovia tráviaci voľný čas potĺkaním sa v megaobchodných centrách, žiadna sociálna mafia.

Aj keď stále nevieme, kto túto finančne lukratívnu „veselicu“ organizuje. Ostáva na polícii zistiť, do akej miery ide o kombináciu šikanovania zneužívania. Ale nerobme si priveľké ilúzie: jedným z najbolestnejších omylov býva viera, že detstvo je akýsi vek blaženej nevinnosti a všetky nepríjemné javy sú v ňom len náhodnou abnormalitou, na ktorej sa nijako nepodieľame.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#šikana #násilie mladistvých #násilie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk