Povinné čítanie

11.01.2019 16:00

Iľja Erenburg, sovietsky židovský spisovateľ (sám sa za takého označoval), nepatrí medzi klasikov. Ale jeho memoáre Ľudia, roky, život sú poučné čítanie o Európe trasúcej sa v kŕčoch prvej polovice 20. storočia, ako aj o osobnostiach z politiky či umenia.

Jesto tam aj čo-to o dobovom Slovensku, „krajine bez miest“, bratislavských viechach, Tisovci (nie Tisovi!), ministrovi zahraničia Vladimírovi Clementisovi. Tu však chcem povedať iné. Erenburg prežil – a v podstate bez ujmy – niekoľko vĺn stalinských čistiek, hoci mal viaceré predpoklady ich neprežiť. Prečo? Naporúdzi je jednoduchá odpoveď: režim ho nechal nažive, pretože s ním kolaboroval. To však kategoricky povedia len tí, ktorí jeho memoáre nikdy neotvorili – dôverne známa situácia, však.

Útly, lež húževnatý muž, čo zamlada vyzeral ako našuchorený vrabčiak a v zrelom veku nosil obleky také pokrčené, akoby v nich spával, zakúsil na vlastnej koži štyri vojny: prvú svetovú, ruskú občiansku, španielsku občiansku a druhú svetovú. Ako frontový korešpondent mal dosť príležitostí, aby sa naučil pravidlá vyžitia v dennom dotyku so smrťou. Potom sa stal aktívnym pacifistom. Zomrel až v roku 1967 ako tuhý fajčiar na rakovinu – niekto má v živote skrátka šťastie…

V súčasnosti už pacifistov nepočuť, skôr odvážne bojové pokriky z rôznych strán. Rozmýšľam: musí človek naozaj prejsť cez štyri vojny, aby sa vyliečil z bojachtivosti? Mier nikdy nebol samozrejmou súčasťou sveta, a celkom vážne sa treba pýtať, či nás dlhodobá neprítomnosť vojny už neuspáva, či nepotrebujeme budíček. Strapatý Iľja k tomuto napísal: „Vojna vždy prichádza bočným vchodom a trpezlivo vyčkáva v tmavej predizbe“. Jeho memoáre by sa mohli zaradiť medzi povinné čítanie proti historickej zábudlivosti.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Iľja Erenburg
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk