Sedliacky rozum

, 11.01.2019 22:00

Ako ukázali nedávne komunálne voľby, parkovacia politika v mestách je jednou z najdiskutovanejších tém súčasnosti. Parkovanie je predovšetkým lukratívny biznis. Je preto nepochopiteľné, ak sa niekto rozhodne túto „zlatú sliepku“, zveriť súkromnej firme, ako sa to pred pár rokmi stalo v Košiciach. Zmysel to dáva iba v tom prípade, ak by bol komunálny politik v tomto biznise sám zainteresovaný...

A hoci sa proti tomuto rozhodnutiu zmobilizovali občania a podľa prokuratúry mesto porušilo zákon (firma EEI mohla spravovať krátkodobé, ale nie dlhodobé parkovanie), doteraz sa tento problém nepodarilo vyriešiť. Výsledkom je totálny chaos, pretože parkovné v súčasnosti vyberá samospráva aj súkromná spoločnosť.

Dokiaľ však súd nevydá definitívny verdikt, mesto (akokoľvek je presvedčené o správnosti svojho konania) nemôže od obyvateľov Košíc žiadať, aby za jednu vec platili dvakrát. A je úplne absurdné, aby si ľudia peniaze sami následne vymáhali od EEI!

Hoci Košičania sa už „popálili“, aspoň predstavitelia ostatných samospráv, kde sa diskutuje o parkovacej a komunálnej politike, si z tejto kauzy môžu zobrať ponaučenie. Po rokoch, keď bol všeobecný trend prenajímať si služby od externých firiem, by mohol konečne zvíťaziť zdravý sedliacky rozum a mestá si by si mali začať zakladať vlastné komunálne podniky.

Ak si v minulosti dokázali zabezpečiť parkovanie, kosenie trávnikov, starostlivosť o zeleň a údržbu ciest vo vlastnej réžii (a čo je podstatné – za oveľa menej peňazí), niet najmenších dôvodov, aby dávali zarábať rôznym pochybným schránkovým firmám.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#parkovacia politika #Košice #EEI
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk