Venezuela krok od občianskej vojny

, 24.01.2019 22:00

Venezuela je ukážkovým príkladom, keď polarizácia spoločnosti prekročí únosnú mieru a priepasť medzi oboma tábormi sa zväčší o toľko, že nie sú spolu schopné komunikovať. Výsledkom toho je, že krajina smeruje k občianskej vojne.

Napätie v spoločnosti sa stupňuje už od nástupu Nicolasa Madura k moci. Je takmer nepochopiteľné, ako sa mohlo stať, že krajinu patriacu medzi najväčších vývozcov ropy na svete sužuje hyperinflácia, je v nej nedostatok potravín a ľudia sú preto nútení emigrovať.

Navyše minuloročné prezidentské voľby, na ktorých sa zúčastnil iba zlomok voličov, viaceré latinskoamerické štáty považujú za nedemokratické. No základe toho však nemožno lídra venezuelskej opozície Juana Guaidóa uznať za úradujúceho prezidenta, ako to urobili Spojené štáty!

Práve tu sa ukazuje rozdielny prístup USA a Európskej únie, ktorá apeluje, aby vo Venezuele usporiadali slobodné voľby.

Na protivládnych protestoch bolo doteraz zabitých 16 ľudí. Ak sa však napätie bude ďalej stupňovať, hrozí, že sa vo Venezuele rozpúta bratovražedný boj, ktorý nepochybne ovplyvní aj okolité krajiny.

V záujme všetkých je preto pribrzdiť, kým nie je neskoro.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#EÚ #USA #Venezuela #Nicolas Maduro
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku