Bojisko Balkán

, 06.02.2019 22:00

Koniec studenej vojny znamenal aj koniec hegemónie Ruska v regióne strednej a východnej Európy (SVE). Kremeľ sa však pokúša uchovať si vplyv aspoň tam, kde vycíti slabé miesto.

Keďže väčšina krajín SVE sa postupne stala členmi NATO a Európskej únie, takým slabým miestom, zostáva Balkán, predovšetkým krajiny bývalej Juhoslávie. Po tom, čo sa rady aliancie vlani rozšírili o Čiernu Horu, Moskva len s veľkou nevôľou sledovala, ako sa rovnakým smerom uberá aj Macedónsko.

V oboch prípadoch nečakala so založenými rukami, ale konala. Ruskí agenti sa pred dvoma rokmi pokúsili o prevrat v Podgoric. Keď videli, že Grécko a Macedónsko spejú k dohode o názve tejto bývalej juhoslovanskej republiky, čo by Skopje umožnilo začať vyjednávania o vstupe do NATO, ruskí diplomati v Grécku podnecovali akcie proti zmiereniu s Macedónskom.

Na konci januára grécky parlament uznal názov Republika Severné Macedónsko, čím ukončil takmer 30 rokov starý konflikt. Skopje tak už nič nestálo v ceste začať prístupové rokovania s NATO. Včerajší deň sa veľkými písmenami zapíše do histórie tejto krajiny – v Bruseli veľvyslanci členských štátov Severoatlantickej aliancie podpísali protokol o jej pristúpení.

Vojenská sila tejto dvojmiliónovej krajiny je síce zanedbateľná, no ide o geopolitiku. Mimo NATO tak na Balkáne zostáva už len Srbsko, Bosna a Hercegovina a Kosovo, pričom ruským „želiezkom“ v ohni je Belehrad.

Na druhej strane členstvo v NATO je pre Severné Macedónsko potvrdením príslušnosti k Západu. Tým sa vytvára predpoklad na bezpečnostnú stabilitu v tomto výbušnom regióne, no ešte dôležitejšie bude naštartovať upadajúcu ekonomiku. Na rade je teraz EÚ.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Srbsko #Severné Macedónsko #NATO #Balkán
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

199,99
Amore červené ruže Grand

Amore červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk