Slovenská rozlúčka s Merkelovou

, 07.02.2019 22:00

Vzťahy krajín V4 a Nemecka sú od vypuknutia migračnej krízy v roku 2015 napäté. Lenže aj medzi jej jednotlivými členmi sú značné rozdiely. Kým Viktor Orbán a Jaroslav Kaczynski nevynechajú jedinú príležitosť, aby skritizovali kancelárku Merkelovú, slovenské-nemecké vzťahy sú podstatne lepšie.

Keďže nie sú zaťažené žiadnou historickou traumou, nemusíme k našim partnerom z Berlína pristupovať a priori s nedôverou. A je veľký rozdiel, keď slovenskí politici neustále zdôrazňujú, že naším cieľom je byť v jadre EÚ a na druhej strane, keď niekto blúzni o „iliberálnej“ demokracii, či vyvoláva démonov minulosti…

Diplomacia má jemné nástroje, ako dať najavo svoj nesúhlas, resp. svoje sympatie. To, že Merkelová pricestovala na návštevu Bratislavy, kde sa stretla aj s lídrami krajín visegrádskej štvorky a, naopak, nebola v Budapešti, keď Maďarsko pred časom predsedalo tomuto zoskupeniu, je signálom, že Berlín má pozitívny vzťah k Bratislave (čo platí aj v opačnom garde).

Slovensko má veľké šťastie, že naši politici (na rozdiel od našich severných a južných susedov) pristupujú k Nemecku veľmi pragmaticky. S Merkelovou môžeme nesúhlasiť aj ju kritizovať za jej postoj k migračnej kríze či povinným kvótam, no faktom zostáva, že Slovensko je ekonomicky prepojené pupočnou šnúrou s Nemeckom.

Návšteva Angely Merkelovej na Slovensku je o to významnejšia, že je to pravdepodobne jej posledná zahraničná cesta vo funkcii nemeckej kancelárky u nás.

Prínos Merkelovej pre Európu si uvedomíme až v okamihu, keď zo západných metropol nebudú zaznievať jasne vyhranené proeurópske postoje. A to môže byť už čoskoro.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Viktor Orbán #V4 #Slovensko #Nemecko #Angela Merkelová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

199,99
Amore červené ruže Grand

Amore červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk