Slabá hviezda večera

, 08.02.2019 22:00

Od správ amerických prezidentov o stave únie sa málokedy očakávajú prevratné oznámenia. Napokon, politika ich vlád býva v čase, keď stoja za rečníckym pultom v žiare reflektorov, zvyčajne už dávno známa.

Správy o stave únie možno v prostredí politického cirkusu skôr prirovnať k vystúpeniu hlavnej hviezdy večera, ktorá predvedie zbierku svojich najväčších hitov. Novinári prudké prekvapenia milujú, voliči od svojich favoritov už o čosi menej.

Tohtoročný prejav Donalda Trumpa o stave únie obsahoval z tohto pohľadu všetko, čo formálne obsahovať mal. Staré hity v podobe samochvály za údajný hospodársky zázrak, ktorý vraj Amerika za jeho vlády zažíva, predstieranie, že hovorí v mene záujmov amerických modrých golierov, ktoré mu pred dvoma rokmi pomohli vyhrať voľby, či vzývanie politického konsenzu, zmierenia a zjednotenia súperiacich strán v mene vyšších cieľov.

Novinkou – hoci nie neočakávanou vzhľadom na to, kto je súčasným prezidentom USA – boli siahodlhé tirády proti imigrantom, ktorí vraj prichádzajú vysávať džoby, peniaze a energiu americkej pracujúcej triedy a proti ktorým je jedinou možnou ochranou fyzický múr na hranici s Mexikom. Ten múr, ktorého výstavbu Kongres opakovane odmietol financovať, na čo Trump vyše mesiaca blokoval peniaze na chod federálnej vlády a jej agentúr.

Prezident s rekordne nízkou popularitou i dôveryhodnosťou zostáva v úrade už len z vôle tých, ktorým poslúžil.

Ďalšou novinkou bola vsuvka o hrozbe socializmu, ktorú podľa prezidenta predstavujú niektorí mladí členovia Kongresu za Demokratickú stranu (plus politický matador Bernie Sanders). Nuž a posledným novým songom bol výhražný popevok, podľa ktorého Amerika príde o svoj hospodársky zázrak a Kongres nebude môcť vydávať novú legislatívu, ak sa neskončia vyšetrovania Trumpa, jeho volebného štábu, jeho rodiny a siete jeho firiem.

Médiá z košiara Ruperta Murdocha sa ponáhľali s chválou podľa nich „skutočne prezidentského prejavu“ Donalda Trumpa, ktorý bol vraj zároveň jeho prvým príspevkom do kampane za jeho znovuzvolenie v roku 2020. Všade inde museli novinári a analytici skonštatovať, že prejav bol zvyčajnou zmesou nedôveryhodných prísľubov, bombastických poloprávd, čistého zavádzania a nedemokratických hrozieb.

Po dvoch rokoch nik neuverí, že Trumpovi ide o politický zmier. Štatistiky jasne ukazujú, že väčšina Američanov si pod všeobecným zdravotným zabezpečením a spravodlivejšou distribúciou ziskov predstavuje skôr Škandináviu ako Kimovu KĽDR. A v Kongrese si nikto okrem zmenšujúceho sa jadra republikánov, ktorí ho ešte podporujú, nepletie svoju ústavnú povinnosť kontrolovať moc s politickou svojvôľou.

Vystúpenie hlavnej hviezdy večera nestálo za veľa. Staré hity stratili príťažlivosť a nové piesne sú prislabé na to, aby nejakú získali. Prezident s rekordne nízkou popularitou i dôveryhodnosťou zostáva v úrade už len z vôle tých, ktorým poslúžil. Väčšina Američanov, ktorej škodí, by možno nejaké to „prudké prekvapenie“ skôr privítala. Sotva však od neho.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#tirády proti imigrantom #správa o stave únie #múr na hranici s Mexikom #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box biely šesťhran červené ruže

Flower box biely šesťhran červené ruže

199,99
Amore červené ruže Grand

Amore červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk