Jediná istota...

, 17.02.2019 22:00

Počet živnostníkov u nás z roka na rok stúpa. Časť z nich tak robí z donútenia, no mnohí si živnosť zakladajú kvôli tomu, lebo ich láka vidina vyššieho zárobku.

Je to však veľmi relatívne. Ak tri štvrtiny živnostníkov platia odvody do Sociálnej poisťovne len z minimálneho vymeriavacieho základu, znamená to, že o čo viac dostanú teraz, o to menej uvidia na dôchodku. Aj v tomto prípade platí príslovie, že „Čo Janík zameškal, to Jano nedohoní“.

Tých, čo platia minimálne odvody, možno rozdeliť do troch kategórií. Jedni tak robia z nevedomosti a trestuhodne hazardujú so svojou budúcnosťou. Iní z vypočítavosti – spoliehajú sa na to, že štát im na staré kolená pomôže. Títo „čierni pasažieri“ sociálneho systému vedia, že nejaký minimálny dôchodok predsa len dostanú, lebo sa im naň ostatní poskladajú.

A potom je tu tretia skupina, ktorá si vďaka sivej ekonomike (práca na čierno, obchádzanie daňových zákonov a pod.) dokáže vytvoriť dostatočnú finančnú rezervu aj na dôchodok, a tak ich odvody ani problémy priebežného, druhého či tretieho piliara nijako netrápia.

Na všetky tri kategórie „minimalistov“ tak doplácajú tí, ktorí poctivo platia dane a odvody (predovšetkým zamestnanci). Aj keď sa hovorí, že jedinou istotou sú smrť a dane, ak by sa takto nezodpovedne správala celá spoločnosť, mali by sme ďalšiu istotu, že dôchodky nebudeme mať takmer žiadne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#živnostníci #minimálne odvody
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
14,99
Flower box vintage srdce "S" červená ruža

Flower box vintage srdce "S" červená ruža

26,99
Passion farebné gerbery

Passion farebné gerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk