Nenávisť

, 15.03.2019 20:00

Na Novom Zélande zabíjala nenávisť. Táto správa šokuje o to viac, že krajina v južnom Pacifiku bola považovaná za azda posledné bezpečné miesto na zemi. A presne o to išlo páchateľovi: poslať správu, že „nikde na svete nie ste v bezpečí“.

Breivikov obdivovateľ, ktorý v meste Christchurch zmasakroval 49 moslimov, sám seba označuje za fašistu a takto sa chcel pomstiť za teroristické útoky džihádistov (hoci na Novom Zélande doteraz žiadne útoky islamistov nezaznamenali). Žije tu však viac ako 120 národností a tamojšie obyvateľstvo tvorí pestrú multietnickú spoločnosť, pričom moslimovia tvoria iba zanedbateľnú menšinu – len 1,2 % z celkovej populácie.

Smrť v priamom prenose mala zapôsobiť predovšetkým na jeho potenciálnych nasledovníkov, ktorí sú presvedčení, že medzi Západom a moslimským svetom prebieha vojna.

Útočník Brenton Tarrant vo svojom manifeste plnom rasistických a xenofóbnych myšlienok zároveň vyjadril podporu Donaldovi Trumpovi ako „symbolu bielej identity“.

Tu sa jasne ukazuje, že populistickí politici svojimi vyhláseniami vytvárajú spoločenskú klímu, v ktorej narastá pocit ohrozenia z ľudí, ktorí sú nejakým spôsobom odlišní. Tak vzniká podhubie, z ktorého vyrastá nenávisť.

Po príklady nemusíme chodiť ďaleko – aj u nás v predvolebnej kampani sa našli takí, ktorí vyložene klamali, keď strašili zástupmi imigrantov valiacich sa na Slovensko (ktorých však nikto nevidel…).

Populisti spolu s rôznymi konšpiračnými médiami „kontaminujú“ demokraciu jedom nenávisti a ide im pritom iba o moc. Predovšetkým oni nesú zodpovednosť za to, že napätie v spoločnosti stúpa a dejú sa takéto hrozné činy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#teroristický útok #Nový Zéland #moslimovia #Christchurch
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

24,99
Perla červené ruže srdiečka

Perla červené ruže srdiečka

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk