Druhá svetová vojna: Začalo sa to Apolkou

, 16.06.2019 22:00

Pred 75 rokmi Slovensko so všetkou horkosťou prvý raz pocítilo, čo je to druhá svetová vojna. Iste, mnohí už predtým bojovali na východnom či talianskom fronte a stovky z nich sa už nikdy nevrátili k svojim rodinám.

Ale bolo to až 16. júna 1944, keď nebo nad Bratislavou zahalilo mračno bombardérov a okolie rafinérie Apollo sa zmenilo na peklo. Dobová tlač písala takmer o dvoch stovkách mŕtvych a 700 zranených.

Hlavné mesto zažilo ešte štyri vážne nálety amerických i sovietskych lietadiel. Podobne ako obyvatelia Dubnice nad Váhom, Nitry, Malaciek, Dubovej, Nových Zámkov… Apolka však bola prvá, tu sa skončila „idylka pod Tatrami“, ako dovtedy vykresľovala situáciu ľudácka propaganda. Krviprelievanie Slovensko nemohlo obísť už len preto, lebo sa Tiso zapredal Hitlerovi, vyhlásil vojnu ostatným veľmociam, slovenské jednotky po boku nacistických armád operovali na území Poľska a Sovietskeho zväzu.

Odplata prišla v podobe leteckých úderov na podniky, ktoré na plné obrátky vyrábali aj pre wehrmacht, a na dôležité dopravné uzly, kadiaľ smerovali zásobovacie vlaky na fronty. Ako to už býva, nedoplácali na to politickí činitelia, ktorí sa schovávali v bezpečných krytoch, no tí, čo si vojnu nepriali, hoci niesli svoj diel zodpovednosti za to, že pripustili, aby im vládli horliví Hitlerovi prisluhovači.

Každá minca má však dve strany. Viacerým sa otvorili oči, svoj hnev neobracali proti Spojencom, ale silnel domáci odpor. Tí, čo pripravovali Povstanie, umne využili bombardovanie Bratislavy. Pod zámienkou potreby zachovania strategického tovaru a rezerv potravín všetko posielali do skladov na stredné Slovensko. To tvorilo jadro rozsiahlej ozbrojenej akcie, ktorá mala skoncovať s vojnovými štváčmi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Bratislava #Jozef Tiso #bombardéry #Spojenci #rafinéria Apollo #ľudácky režim
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku