Mama, kúp mi röntgen!

, 03.07.2019 22:00

Chtiac-nechtiac sme si už zvykli, že na „cétéčko“ či magnetickú rezonanciu treba čakať aj niekoľko mesiacov. Rovnako už nikoho neprekvapujú rituálne tančeky poisťovní pri zazmluvňovaní ambulancií. Časté zmeny v kategorizácii liekov už pacienti berú pomaly ako samozrejmosť. Dalo by sa povedať, že pokiaľ ide o zdravotníctvo, sme dokonale vycepovaní, ba priam otrlí.

Prípad matky, ktorá viac ako dva týždne v bratislavskej Petržalke hľadala zdravotnícke zariadenie, kde by jej dcére bezplatne zröntgenovali zlomenú ruku, však nenechá nikoho ľahostajným, lebo toto je už predsa len prisilná káva.

Azda sa zhodneme na tom, že vynález pána Röntgena je v 21. storočí takou samozrejmosťou, že nemožno hovoriť o nejakej nadštandardnej službe, ktorá by mala byť spoplatnená (apropo spoplatnenie – diskusia o tom, že čo by mal byť v zdravotníctve štandard a čo je nadštandard, išla tak ako mnoho iných do stratena).

Keďže odvody platíme všetci povinne, prirodzene očakávame, že zdravotné služby budú pre každého dostupné. To, že viac ako 100-tisícové sídlisko nemá momentálne poisťovňou zazmluvnené bezplatné röntgenové pracovisko, sa nedá nazvať inak ako jedna veľká hanba.

V jednej pesničke z 80. rokov sa spieva: „mama, kúp mi röntgen“. To, čo nám vtedy prišlo ako vtip, sa pomaly stáva realitou. Smutné.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#rontgen
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku