Matovič s Trubanom na rozbúrených vlnách

Nič nové pod slovenským letným slnkom. Voľby sa blížia, a tak poslanci opäť prebiehajú z jedného klubu do druhého či pod krídla inej politickej strany, ktorá má pristátie v parlamente po februári 2020 istejšie než tie pôvodné. A už sa zliepa nová koaličná vláda.

29.07.2019 22:00
debata (19)

Kým v tej súčasnej mierne prevažuje úsilie dotiahnuť určité zásadné zákony a rozumný štátny rozpočet nad odstredivými prúdmi, ktoré by hrozili jej predčasným rozkladom. Spoločná loď Smeru, SNS a Mosta-Híd si to šinie dole riekou, ktorá pomaly, no isto plynie k ústiu svojej histórie.

Zato v opozičných radoch sa strhla blýskavica. Najnovšie ide o názorový pingpong medzi Igorom Matovičom a Michalom Trubanom. Pravda, s konfliktným lídrom OĽaNO, ktorému sa rozpadol už druhý poslanecký klub, sa dá ťažko spolupracovať. Ale aj predseda PS je strela svojrázneho kalibru, najmä pokiaľ ide o sebavedomie tohto politického nováčika. Veď sa už vyhlasuje za budúceho premiéra.

S účinkovaním Alojza Hlinu a Richarda Sulíka na politickom kolbišti mala verejnosť pred rokmi tiež isté skúsenosti, teraz sa však snažia búrku utlmiť. Niežeby výrazne osobnostne dozreli, ale sú lepší v matematike. Vedia spočítať, koľko percent vo voľbách asi získa Smer, koľko národniari, kotlebovci, koľko hlasov prepadne, ak sa dve maďarské zoskupenia do Národnej rady nedostanú. Ak nechcú, ako dnes tvrdia, pribrať do vlády ani kollárovcov, tak každý mandát im bude dobrý.

A tak rozbroje sa zrejme po prázdninách utíšia. Druhá vec je, kedy sa v mnohopočetnej povolebnej rodine obnovia. Radičovej karavela narazila na osudný útes de facto po pätnástich mesiacoch, keď sa v októbri 2011 hlasovalo o takej vzdialenej krajine, akou je Grécko.

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Alojz Hlina #Smer #Richard Sulík #Igor Matovič #Michal Truban