Rakúsko hľadá koaličného partnera

Voľby v Rakúsku mali od začiatku jasného favorita. Bol ním líder ľudovcov Sebastian Kurz, ktorý triumfálne zvíťazil. S napätím sa očakávalo, ako dopadnú ostatné strany, najmä tie dve menšie – Zelení a liberálna NEOS. Za ďalšieho víťaza možno považovať Zelených.

29.09.2019 20:00
debata

Keď sa v máji kvôli tzv. Ibiza afére, v ktorej hral hlavnú úlohu šéf FPÖ Strache, rozpadla koalícia ÖVP a FPÖ, vyzeralo to, že slobodní skončili. Za normálnych okolností by takýto politický škandál zlomil každému väz, no slobodní sú veľmi šikovní populisti a veľmi rýchlo sa im podarilo odviesť debatu od problematického obsahu nahrávky smerom k otázke, kto to video vyhotovil. Ako sa však ukázalo, na priazeň voličov slobodných táto kauza predsa len mala vplyv.

Keďže podľa prvých povolebných prieskumov získali 16 percent, Kurz by s nimi mohol ľahko vytvoriť koalíciu znova. Je však otázne, či je ochotný ísť do takéhoto rizika. Šéf ľudovcov bude pravdepodobne hľadať stabilného koaličného partnera na nasledujúce štyri roky. Veľkú koalíciu ÖVP a SPÖ, ktorá v Rakúsku vládla dlhé roky, mnohí považujú za okukaného, a najmä neefektívneho „mačkopsa“, preto je tu veľká príležitosť pre Zelených, ako aj liberálov z NEOS. Po tom, čo v susednom Nemecku na krajinskej úrovni vzniklo viacero čierno-zelených koalícií, sa takejto predstave nebránia ani rakúski ľudovci. Aj preto slobodní v kampani svojich voličov stále strašili touto možnosťou a vydávali sa za jedinú skutočne pravicovú stranu.

Podľa Kurza však nie je vylúčený ani menšinový kabinet, čo je však málo pravdepodobný variant. U našich susedov sa tak práve začína napínavá šou: Rakúsko hľadá koaličného partnera.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #Rakúsko #Zelení #SPÖ #ÖVP #Sebastian Kurz #FPÖ