Slovenskí žiaci: slabý priemer a horšie

, 03.12.2019 20:00

Andrej Danko zaradil na kandidátku SNS aj obe ministerky za túto stranu. Kým Gabriela Matečná sa teší z piateho, zrejme postupového miesta, jej kolegyňa Martina Lubyová sa ocitla až na 18. priečke. Netreba sa veľmi čudovať.

Niežeby bol rezort pôdohospodárstva manažovaný bez problémov, ale prijímajú sa nové zákony, veľa sa hovorí o potravinách a krokoch, ktoré majú pribrzdiť rast ich cien. No školstvo?

Po búrlivom začiatku súčasného volebného obdobia, keď učitelia chodili na protestné demonštrácie a Lubyovej predchodca Peter Plavčan sa snažil spustiť veľkú reformu (neúspešne), nastalo ticho. Pridlhé ticho.

Jedným z argumentov, prečo treba tento rezort reštartovať, sa stal očividný úpadok základného i stredného školstva, na ktoré sme boli kedysi hrdí. Pri porovnávaní v podmienkach Európy, ale aj ostatného sveta to išlo s nami dolu kopcom. Teraz sa uverejnili výsledky testov 15-ročných žiakov – PISA 2018.

Pokiaľ ide o matematiku, trocha sme sa polepšili, v rámci OECD sme sa priblížili k priemeru. Ale prírodovedná a čitateľská gramotnosť zostali aj pod touto „sivou zónou“. Slovenskí chlapci a dievčatá podávajú výkony na takej úrovni, ako ich rovesníci na Ukrajine, v Grécku či v latinskoame­rických štátoch.

Logicky by sme sa mali porovnávať s Českom. Lenže tamojší žiaci sa v spomínaných troch zložkách testu v súťaži 79 krajín umiestnili na 21. až 25. mieste. Teda vo všetkom boli nadpriemerní. Lepšie ako Slovensko je na tom i Maďarsko, o Poľsku ani nehovoriac.

Ak chceme držať krok s ostatnou Európu, či dokonca, pokiaľ ide o konkurencies­chopnosť ekonomiky, dostať sa do jadra EÚ, musíme mať aj veľa múdrych ľudí. Ale bez lepšieho školstva o tom naozaj môžeme iba snívať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#školstvo #PISA 2018 #Martina Lubyová #čitateľská gramotnosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku