Keď Matovič hovorí, že bude dobre

„Hovoriť je striebro, mlčať zlato,“ povedal Igor Matovič a jedným dychom dodal, že o tri rezorty v novej vláde nemá nik záujem. „Nehovorme o menách,“ povedal ten istý Matovič a Andrejovi Kiskovi odkázal, že by sa hodil za ministra zdravotníctva. „Nebudem niekomu odkazovať cez médiá,“ povedal Matovič, a pritom už štyri dni nerobí nič iné...

04.03.2020 19:10
debata (34)

Matovič, podobne ako kedysi spevák Jožo Ráž, je výnimočný v tom, že u neho platí zároveň Áno aj Nie. Povedať, že je vo svojich tvrdeniach a názoroch nekonzistentný, je v jeho prípade priam lichôtka. Človek, ktorý bez mihnutia oka dokáže znegovať, čo sám pred chvíľou vyhlásil, nepotrebuje nikoho, aby sa s ním rozhádal. Vystačí si sám, pretože dokáže byť koalíciou aj opozíciou zároveň.

Už len tým, ako sám seba definoval – hodnotovo konzervatívec, ekonomicky liberál, no so sociálnym cítením, ukazuje, že je predovšetkým chameleón. Chcú voliči konzervatívnych kresťanov? Tak im ich dáme na kandidátku! Je dopyt po zelenej politike? Tak tam pridáme aj zopár ekológov! Hodil by sa liberál? Okoreníme to Jánom Budajom!

Igor Matovič je kráľom slovenského populizmu. Vie trafiť klinec po hlavičke, no zároveň dokáže neskutočne zveličovať a klamať. Dokáže ľudí spájať, no zároveň aj rozoštvať. Je preto nanajvýš otázne, či takýto kontroverzný človek je najvhodnejším kandidátom na post premiéra.

Na jednej kandidátke Matovič dokázal spojiť nespojiteľné. Je veľmi pravdepodobné, že takýto poslanecký klub sa rýchlo rozpadne ako domček z karát. Napokon, v prípade OĽaNO by to nebolo prvýkrát. Keď poslanci Kresťanskej únie Matoviča vopred ubezpečujú, že sa neodtrhnú a nevytvoria si vlastný klub, znamená to, že táto hrozba je viac ako reálna.

Vie trafiť klinec po hlavičke (aj preto získal toľko hlasov), no zároveň dokáže neskutočne klamať a zveličovať (Ficove milióny na účte v Belize). Dokáže ľudí spájať, no zároveň aj rozoštvať, o čom sa mohli na vlastnej koži presvedčiť tí, ktorí mali byť v roku 2010 pôvodne na kandidátke OĽaNO, no keď ich opakovane vyzval, aby išli na polygraf, tak sa porúčali.

Predstava hľadania pravdy na polygrafe ho zjavne neopúšťa, pretože bývalému prezidentovi ešte pred voľbami navrhol, aby pravdivosť svojich tvrdení potvrdil na detektore lži. Čo si má človek myslieť o takomto politikovi?

Líder OĽaNO to všetko napokon „zaklincoval“ výrokom, že chce „trochu vytvoriť atmosféru strachu, že toto nie je prostredie, kde sa dá kradnúť“. Síce to pôsobí veľmi nekompromisne, no takúto vetu nemôže vypustiť z úst politik, ktorý má ambíciu stať sa premiérom. Atmosféru strachu vytvárali za totality príslušníci tajnej polície. Chce sa azda zaradiť do jedného šíku s Dzeržinským, Jagodom, Ježovom a Berijom?

Samozrejme, o deň môže povedať, že on to tak nemyslel, a pôjde ďalej. Matovič je kráľom slovenského populizmu, konkurovať mu môže iba Boris Kollár. Je preto nanajvýš otázne, či takýto kontroverzný človek, ktorý sa rozhádal prakticky so všetkými lídrami politických strán a ktorý ponížil svojich spolupracovníkov, je najvhodnejším kandidátom na post premiéra.

Matovič dostal v stredu od prezidentky poverenie na zostavenie novej vlády. Šéf OĽaNO netají svoje nadšenie, lebo odteraz bude už len dobre: „Začíname betónovať základy spravodlivého Slovenska, kde budeme radi žiť." Nuž, veľa šťastia, betonár Igor Matovič!

© Autorské práva vyhradené

34 debata chyba
Viac na túto tému: #premiér #OĽaNO #Belize #Andrej Kiska #Igor Matovič #detektor lži #Ján Budaj #nová vláda