Zdravotníctvo naďalej bez peňazí

Naše zdravotníctvo malo problémy aj pred vypuknutím pandémie. Ak ľudí trápili najmä dlhé čakacie lehoty, nemocnice zasa nedostatok zdravotníckeho personálu, tak koronavírus tieto problémy ešte umocnil.

, 16.04.2020 18:45
debata (2)

Sám Igor Matovič v predvolebnej kampani často skloňoval výraz „odvrátiteľné úmrtia“. Tvrdil, že vinou rozkradnutého zdravotníctva umiera u nás každý rok zbytočne až 5-tisíc ľudí. V polovici februára pred Úradom vlády zapálil tisíce sviečok, na Cypre nakrútil video o schránkových firmách Penty, ktorá podniká v zdravotníctve… Aj tieto akcie nepochybne prispeli k tomu, že sa stal premiérom.

Preto sa zdá prirodzené, že práve on by mal najlepšie chápať, že ak budú v tomto rezorte chýbať peniaze, tak ľudia začnú umierať úplne zbytočne aj kvôli banálnym veciam a štatistiky „odvrátiteľných úmrtí“ budú ešte horšie.

Keďže vďaka novele zákona o sociálnom poistení si podnikatelia a aj zamestnávatelia môžu odložiť splácanie odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne o niekoľko mesiacov, vznikne tu veľká „diera“. Tú môže zaplniť buď štát z vlastných rezerv či z európskych peňazí, alebo umožní živnostníkom začať podnikať.

Pokiaľ Igor Matovič nemá na povale u starej mamy schované nejaké perpetuum mobile, tak by mal čím skôr začať riešiť problém nedostatku peňazí v zdravotných poisťovniach, ktorý môže ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Ak vláda neumožní ľudom v dohľadnej dobe pracovať, tí nebudú platiť odvody a v tom prípade bude menej peňazí na liečebné výkony. Pretože sa nedá oddeliť rozsah a kvalitu zdravotníctva od výkonnosti reálnej ekonomiky.

Tak ako je dôležitý „output“ – ako sa nakladá s peniazmi, ktoré do zdravotníctva pritečú (a či sa nerozkradnú) – rovnako dôležitý je aj „input“. A keďže nedostatok zdrojov trápil zdravotníctvo aj za „normálnych“ čias, dá sa predpokladať, že teraz bude tento problém ešte vypuklejší.

Pokiaľ Matovič nemá na povale u starej mamy schované nejaké perpetuum mobile, ktoré zapne a všetko pôjde ako po masle, tak by mal čím skôr začať riešiť túto otázku, pretože nedostatok peňazí v zdravotných poisťovniach môže ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Má to aj politický rozmer. Keď umrie prvý človek len preto, že Matovič si zaumienil, že chce za každú cenu poraziť tú „hnusobu“ a na nič ostatné neberie ohľady, tak sa z mesiáša veľmi rýchlo stane „netvor“ a preferencie OĽaNO pôjdu prudko dole.

Kríza je zároveň príležitosť, ako začať robiť veci lepšie. Keď korononakríza ustane, tak by sa mal minister Marek Krajčí pokúsiť sprehľadniť toky v zdravotníctve, čím by získal zdroje na to, aby mohol pritiahnuť desiatky tisíc opatrovateliek a zdravotných sestier, ktoré pracujú v zahraničí. Pokiaľ na Slovensku zarobia toľko, že z toho vyžijú, žiadna nepôjde dobrovoľne na dva týždne od svojej rodiny kdesi na opačný koniec Rakúska.

Práve nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v sociálnych zariadeniach a hospicoch sa podpísal pod to, že zdravotnícke štandardy v nich sú na nízkej úrovni, hoci v nich žijú práve tí, ktorí sú najzraniteľnejší – naši seniori.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #OĽaNO #zdravotné poisťovne #Igor Matovič #pandémia #Marek Krajčí #koronakríza #odvrátiteľné úmrtie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy