Grobian na čele Kosova

, 19.06.2020 19:15

Keď niekto inému finančne pomáha a snaží sa vyriešiť jeho obrovský susedský spor, očakáva sa prinajmenšom slušné správanie druhej strany. Kosovský prezident Hashim Thaçi sa však zachoval ako grobian.

Pozvanie do Bieleho domu, kde jeho šéf Donald Trump chce pri rokovacom stole uzmieriť Belehrad a Prištinu, zrejme Thaçiho očarilo tak, že považuje Európsku úniu už za bezvýznamného sprostredkovateľa. Váhal totiž, či vôbec privíta Miroslava Lajčáka, nového splnomocnenca EÚ pre dialóg medzi Srbskom a Kosovom, ktorý sa usiluje oživiť ich pol druha roka zamrznuté rokovania. Napokon sa s ním stretol, ale bolo to vlažné prijatie.

Za dobrotu na žobrotu. Únia vyčlenila pre Kosovo vyše 600 miliónov eur v rámci pomoci v období rokov 2014 až 2020. Oveľa viac peňazí ako USA, ktoré tejto krajine poslali dovedna desaťnásobne menšiu sumu od roku 2000 až doteraz. A keby niekedy v budúcnosti vznikla možnosť, že by EÚ otvorila prístupové rokovania s Kosovom, Thaçi by si mal uvedomiť, že sa o tom nebude rozhodovať vo Washingtone, no jedine v Bruseli, respektíve v členských štátoch únie.

Kosovský líder sa stihol posťažovať aj na to, že podľa neho Brusel vedie jalový vyjednávací proces o spore medzi Belehradom a Prištinou. O neochote Albáncov vyjsť aspoň trochu v ústrety Srbom v posledných mesiacoch, samozrejme, už pomlčal.

Naopak, posťažoval sa, že únii chýba jednotný postoj, lebo päť štátov vrátane Slovenska stále neuznáva nezávislosť Kosova. Tento fakt však nemá nič do činenia s hľadaním zmieru medzi Prištinou a Belehradom.

Thaçimu sa podarilo bezdôvodne ponížiť Lajčáka a teda aj EÚ, čím nič nedosiahol. Jediným výsledkom jeho správania je to, že sám sebe vystavil visačku bezočivca na čele Kosova.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Srbsko #prístupové rokovania #Miroslav Lajčák #Kosovo #Hashim Thaci #Európska únia #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku