O šikanovaní treba otvorene hovoriť. Kvôli deťom

, 21.06.2020 20:00

Sotva sa dá tvrdiť, že šikanovanie v školách je novodobý zlomocný jav. Ale určite netreba hľadať dôvody iba v tom, že máme viac demokracie, vďaka ktorej otvorene píšeme aj o veciach, o ktorých sa v minulosti hovoriť nemalo či priamo nesmelo. Veď len aby sme pred ostatným svetom v hanbe nezostali.

No kým v minulosti sa táto pliaga šírila skôr v učilištiach a odtiaľ do vojenskej prezenčnej služby, teraz sa zakoreňuje už na základných školách. Podľa prieskumov vo všetkých nechutných formách. Od otravovania atmosféry v triedach cez psychický nátlak až po fyzické napadnutia na chodbách i mimo školskej budovy.

Čo si postihnutí môžu myslieť, aký život ich čaká? Verme, že sa o tom bude viac hovoriť nielen vtedy, keď žlč prekypí a dôjde k tragédii. V každom prípade, učitelia by nemali hádzať vinu iba na rodičov a naopak. Spytovať svedomie by si mali všetci zúčastnení.

Určite k nezdravému duševnému rozvoju školopovinných neprispievajú len hádky rodičov a nedostatočná pozornosť pedagogických pracovníkov, ale aj celkový étos doby, existenčné problémy mnohých rodín, pochybná „nadpráca“ médií a sociálnych sietí, hrubosť, s akou sa chlapci a dievčatá stretávajú i za bieleho dňa na uliciach.

Dúfajme, že počas vynúteného pribrzdenia uponáhľaného života počas koronakrízy si matky a otcovia našli prístup do neraz roztrasenej dušičky svojho dieťaťa. Učitelia a riaditelia sa zase hádam hlbšie zamysleli, čo by sa dalo vo výchove zlepšiť, aj pokiaľ ide o ich prístup k žiakom a o vzťahy medzi deťmi navzájom. Potom by pandémia priniesla aspoň za máčik čohosi pozitívneho.

Ako sa ukazuje, na viacerých školách i psychológovia majú recepty, ako čo najviac tlmiť opakované urážanie, ponižovanie, nadávky či bitky. Treba s tým vyjsť von a ponúknuť dobré nápady ostatným.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#žiaci #Učitelia #škola #šikanovanie #rodičia #psychológovia #koronakríza #fyzické útoky #deti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku