22 277 rokov

02.07.2020 18:00

Toľko by vraj trvalo priemernej pracujúcej žene v Indii, aby zarobila sumu, ktorú tam riaditeľ počítačovej firmy zarobí za rok. Uvádza to seriózne mimovládne združenie Oxfam, pôsobiace nakríž svetom. Nuž, takéto výpočty treba vždy brať s rezervou, ale aj keby neboli presné, poskytujú predstavu o proporcii.

Nik nečaká, že sa príjem nevzdelanej indickej kuchárky alebo šičky bude blížiť príjmu počítačového manažéra. Ale spoločenská hodnota ženy, ktorá možno práve toho manažéra porodila a vychovala, predsa nemôže byť, ani vo finančnom vyjadrení, desiatky tisíc ráz nižšia. To už nie je o peniazoch, ale o nastavení spoločnosti.

India, dnes najväčšia (hoci nie najusporiadanejšia) demokracia na svete, je známa dramatickou sociálnou nerovnosťou. Podľa Oxfamu 1% najbohatších Indov vlastní štyri razy väčší majetok ako 70 % obyvateľstva krajiny. A nožnice sa roztvárajú: vrstvička bohatých ďalej bohatne a chudobní chudobnejú. Populácia Indie sa prudko zvyšuje: už teraz tam žije asi 1,3 miliardy obyvateľov (za posledných 30 rokov pribudlo asi 600 miliónov) a India čoskoro predstihne Čínu. A že Indovia budú naďalej vo veľkom spaľovať fosílne palivá, je jasné tiež. Prežitie je pre chudáka dôležitejšie ako dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 – nech si o tom vyspelá Európa vrátane nás myslí, čo chce.

Nejde teraz o jeden štát alebo hoci kontinent – pretože Indiu možno bez preháňania označiť za kontinent. India však ekonomicky aj ekologicky patrí medzi určujúcich hráčov budúceho sveta. Jeden môj známy diplomat, ktorý si odslúžil roky v Dillí, mi raz povedal: „Hlavne nepodceňuj Indov; vyzerajú, že nenapočítajú do troch, ale dovidia až za roh.“ My síce vieme napočítať aj viac ako do 22 277, ale za roh nedovidíme.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Oxfam #nerovnosť #India #Čína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku