Česká Pandorina skrinka

Česká republika patrí podľa Globálneho mierového indexu, ktorý každoročne vypracováva Medzinárodný inštitút pre ekonomiku a mier, do prvej desiatky najbezpečnejších krajín sveta.

14.07.2020 19:30
debata (5)

Slovensku patrí 25. miesto, jedno miesto pred nami je Maďarsko, za nami Chorvátsko. Na najvyššej priečke stojí Island.

Českí politici sú zrejme s týmto výsledkom nespokojní, a preto prišli s návrhom zakotviť do ústavy právo brániť sa zbraňou. Nevedno prečo sa pre to senátori rozhodli a prečo ministri ich návrh podporili, keď ešte pred zasadaním vlády chceli zaujať neutrálne stanovisko.

Právo vlastniť a použiť zbraň v Česku patrí medzi najprísnejšie v Európe, podobne ako na Slovensku. A funguje to, pretože kriminalita sa udržiava na relatívne nízkej úrovni. V Česku asi nie sú spokojní, pretože podali žalobu na Súdny dvor EÚ na kontroverznú smernicu, ktorá obmedzuje vlastníctvo zbraní vrátane legálne držaných. Neuspeli.

Môžeme len krútiť hlavou, prečo niektorí politici túžia zaviesť právo brániť sa zbraňou, keď sa nik nesťažuje. Čo im behá hlavou? Vari nevedia, čo sa momentálne deje v Spojených štátoch, kde v dôsledku koronakrízy, karantény, kolapsu ekonomiky a pochodov proti rasizmu prudko, až niekoľkonásobne, stúpa kriminalita, najmä čo sa týka použitia strelných zbraní a úmrtí nimi spôsobených?

V USA je právo vlastniť zbraň zakotvené v ústave, ale nikdy neviedlo k vyššej bezpečnosti a mieru v spoločnosti. (V Globálnom mierovom indexe sú Američania na 121. mieste.) Práve naopak, v súčasnej vypätej situácii môžeme sledovať, že ľudia v strese alebo podráždenosti používajú zbraň aj pri malom náznaku vlastného ohrozenia.

Našťastie, aj keď pražská vláda podporila návrh senátorov, takýto zákon musia schváliť trojpätinovou ústavnou väčšinou obe komory Českého parlamentu. To určite nebude samozrejmosťou, a nie je vôbec isté, či sa to podarí do budúcoročných volieb.

V tom prípade sa to môže stať výbušnou, no veľmi zbytočnou predvolebnou témou. Bude to nahrávať krajnej pravici, ktorá môže na nej zbierať body, pretože o iných témach veľa toho nevie, a priviesť ju až do parlamentu.

Navyše vypustenie džina z fľaše nezostane bez ohlasu iba doma, ale bude sa šíriť i do okolitých stredoeurópskych krajín. Českí demokratickí politici zadarmo posunuli podružnú, ale nebezpečnú tému aj slovenským extrémistom, keď tí nemajú do čoho pichnúť.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #česká vláda #krajná pravica #Súdny dvor EÚ #Globálny mierový index #právo brániť sa zbraňou