Matovičovi to nie je šumafuk

, 27.07.2020 19:00

Igor Matovič je zlodej. Síce sa tvári, že v súvislosti s jeho diplomovou prácou je všetko v poriadku, lenže ak niekto od slova do slova okopíruje 76 strán zo 79, tak sa je to zlodejina ako Brno.

Predstavme si, že by nejaký spisovateľ mal v sebe toľko drzosti a napísal by príbeh o pastierovi, ktorý vysadil les a ten by bol na nerozoznanie od slávnej novely francúzskeho spisovateľa Giana Giona Muž, ktorý sadil stromy. Uveril by mu azda niekto, že neopajcoval knihu, ktorá vznikla pred viac ako pol storočím a preložili ju do mnohých jazykov? Asi ťažko…

Premiér na jednej strane veľkohubo vyhlasuje, že jeho diplomová práca mu je „šumafuk“, no zároveň odmieta jej zverejnenie a nedal ani súhlas na jej okopírovanie. Prečo asi? Matovič si je iste vedomý, že vo svojej diplomovke vykradol dve knihy, no ak by to otvorene priznal, tak by prišiel o svoj imidž neohrozeného bojovníka proti neprávostiam.

Premiér na jednej strane veľkohubo vyhlasuje, že jeho diplomová práca mu je „šumafuk“, no zároveň odmieta jej zverejnenie a nedal ani súhlas na jej okopírovanie. Prečo asi? Matovič si je iste vedomý, že vo svojej diplomovke vykradol dve knihy, no ak by to otvorene priznal, tak by prišiel o svoj imidž neohrozeného bojovníka proti neprávostiam.

A hoci existuje dostatok dôkazov, že podvádzal, on radšej detinsky zatĺka, kľučkuje a oháňa sa detektorom lži. Spolieha sa na to, že ľudia na Slovensku prirýchlo zabúdajú, lebo majú iné starosti, a tak skoro každá kauza do mesiaca vyšumí. Navyše je leto a dovolenky, tak kto už by si trápil hlavu s nejakou 20 rokov starou diplomovou prácou? Ako šikovný populista vie, že mnohým je to naozaj „šumafuk“.

Lenže nie všetkým. Univerzita Komenského je predsa trochu iný level ako nejaká pofidérna univerzita vlastnená oligarchom. Naša najstaršia alma mater má určité renomé a nechce oň prísť pre takéto pochybenie. Na UK preto vytvorili špeciálnu komisiu, ktorá má Matovičovu diplomovku oficiálne preveriť.

Čo urobí potom, keď táto komisia oznámi, že je to plagiát? Bude ďalej zatĺkať a tváriť sa, že nič? Bude útočiť na novinárov s tým, že oni si majú medzi sebou ujasniť ako to vlastne s jeho diplomovou prácou je?

Matovičov prípad ukazuje, že je veľmi nešťastné, keď sa vysokoškolské vzdelanie zredukuje len na spoločenský status a ľudia potom študujú len preto, aby mali nejaký titul pred menom.

Príkladov, že sa to dá robiť aj inak, je vo svete neúrekom. Znižuje renomé Billa Gatesa azda to, že nedokončil Harvard? Alebo je Mark Zukerberg horším podnikateľom, lebo nemá vysokoškolský diplom?

Aj v politike sa nájdu viacerí, ktorí dokázali urobiť skvelú kariéru bez toho, aby drali vysokoškolské lavice. Azda najznámejším je bývalý líder Strany zelených a neskorší šéf nemeckej diplomacie Joschka Fisher. Ten svojho času patril medzi najpopulárnejších politikov v Nemecku, a pritom nemal vysokoškolské vzdelanie. Tento handicap sa nesnažil skrývať a v podstate to ani nikto neriešil.

Diplom ešte z nikoho neurobil skutočnú politickú osobnosť, pretože charizma a líderstvo je niečo, čo buď v sebe človek má a čo sa jednoducho nedá získať prostredníctvom nejakého kurzu. No keď si je niekto neistý sám sebou, tak si svoje ego potrebuje posilniť aspoň titulom pred menom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#plagiátorstvo #Igor Matovič #diplomová práca Igora Matoviča
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku