Pomôž si sám

, 12.10.2020 20:00

Na jar pri dodržiavaní karanténnych opatrení panoval spoločenský konsenzus. Bolo to aj vďaka vidine svetla na konci tunela v podobe otvorenia ekonomiky o tri mesiace. Bola kríza, ale živila nás nádej. Napriek upozorneniam, že hrozí omnoho silnejšia druhá vlna na jeseň, akoby nikto nepočúval.

Doplácame tak na falošné optimistické vytváranie atmosféry, že kríza je za nami a podarilo sám nájsť finančné prostriedky na podporu a oživenie ekonomiky. Uvoľnenie opatrení cez leto pomohlo iba čiastočne, cestovným kanceláriám minimálne. A dalo sa to predpokladať. Otvorenie hraníc a dovolenkovanie pri mori cestovným kanceláriám pomohlo minimálne, trochu viac reštauráciám a hotelom. Očakávaný dôsledok tohto kroku v podobe reštartu šírenia koronavírusu ukázal, že tieto opatrenia boli kontraproduktívne. A nové karanténne opatrenia posúvajú maloobchod, gastroprevádzky a služby na pokraj bankrotov. Nádej vyprchala. Ako ďalej?

Robert Fico varuje, že majitelia podnikov v postihnutých sektoroch môžu podávať žaloby, pretože ich podnikanie bolo znevýhodnené oproti ostatným opatreniami štátu. Toto nie je cesta, ale ak prevádzky boli dlhodobo rentabilné a zlomili ich až karanténne opatrenia, a efektívnej pomoci od štátu sa im nedostalo, môžeme počítať, že budú využité všetky možnosti. Jednoduché kompenzačné nástroje stále chýbajú. A ich potreba každým dňom narastá.

Jednou z alternatív, ktorá sa ponúka, je aj zváženie úpravy a využitie nástroja podpory v nezamestnanosti. Ak by bol tento nástroj dostupnejší, flexibilnejší a štedrejší, mohol by okamžite pomôcť ľuďom bez príjmu, respektíve s veľkým výpadkom príjmu. Veď štát peniaze má, akurát nevie, čo s nimi.

Bankroty nikomu neposlúžia. Síce podľa teórie majú v ekonomike ozdravný charakter, ale iba v prípade, že sú prirodzené, nie vynútené následkom štátnych opatrení. To by si naša vláda mala uvedomiť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#reštaurácie a pohostinstvá #pomoc podnikom #hotelierstvo #druhá vlna koronakrízy #cestovný ruch
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku