Ako ďalej s koronou?

Počas leta sme zanedbali prípravu na druhú vlnu šírenia koronavírusu. Aj preto tvrdé opatrenia prijaté tento týždeň mnohých prekvapili. Nemá však zmysel stále rozoberať súčasnú situáciu, pretože skôr či neskôr by k nej došlo.

16.10.2020 19:00
debata (3)

Je to ako nariekať nad rozliatym mliekom. Mali by sme sa radšej poriadne pripraviť najmä na budúci polrok, do času, kým bude dostupná vakcína. Ani tá však neurobí zázraky zo dňa na deň a mnohé problémy budú pretrvávať.

Jediné, čo dnes vieme, sú slová premiéra Igora Matoviča, že súčasné opatrenia potrvajú dovtedy, pokiaľ neklesne týždenný kĺzavý medián pozitívne testovaných osôb pod 500. Nevieme však, kedy túto hranicu dosiahneme, či to bude priemer za posledných sedem dní, napríklad od stredy do stredy, alebo na konci týždňa. A či bude znamenať okamžité uvoľnenie opatrení alebo s časovým odstupom, napríklad od začiatku budúceho týždňa. A keďže toto kritérium kritizuje mnoho odborníkov, nebolo by dobré zmeniť ho čo najskôr?

Cestovná mapa by pomohla každému. Preto je nevyhnutné vytvoriť si plány na život s koronavírusom. Tak dokážeme čiastočne predvídať, čo sa stane a ľahšie všetko zvládneme.

A keď týždenný kĺzavý medián aj klesne pod 500, ako dlho vydrží priaznivý stav? Nevieme, nemáme žiadne skúsenosti. Pred nami je jedine Izrael, ktorý k tvrdším opatreniam v druhej vlne pristúpil ako prvý a už ich uvoľňuje. S veľkou pravdepodobnosťou budeme žiť ako na hojdačke – raz otvorené, raz zatvorené. Vieme z jari a leta, že nechávať príliš dlho zatvorené nemá žiadny význam a tiež všetko otvoriť bez obmedzení vydrží bez následkov iba niekoľko týždňov.

Je preto dôležité mať pred sebou plán, nie žiť v stálej neistote a podliehať panike. Plán na budúci polrok je dôležitý pre reštaurácie, hotely, kultúru, šport, wellnesscentrá alebo školy. Budú sa napríklad otvárať lyžiarske strediská? Športovať vonku je síce dovolené, ale nemôže sa stretnúť viac ako šesť ľudí, ani si posedieť v reštaurácii. Môžu sa odpísať už dnes vianočné trhy a silvestrovské zábavy?

A najdôležitejšie, nevieme ako bude fungovať zdravotná starostlivosť, pretože všeobecní a odborní lekári budú ordinovať v obmedzenom režime, navyše sú k dispozícii na výpomoc nemocniciam. Na aký čas sa odkladajú plánované operácie? Na čo sa majú pripraviť pacienti s chronickými chorobami alebo tí, ktoré majú podozrenia na vážny zdravotný problém? Ak bude covidu veľa alebo sa nakazia vo veľkom zdravotníci, ako budú fungovať nemocnice? Komplexné odpovede v tomto neistom období nikto nepodá. Experti, epidemiológovia a matematici by sa mohli pokúsiť namodelovať, čo môžeme očakávať. „Cestovná mapa“ by pomohla každému. Zodpovednosť za riadenie krajiny má vláda, a preto je na nej, aby sa ujala iniciatívy a požiadala odborníkov, aby takúto cestovnú mapu pripravili.

Situáciu nemôžeme neustále ani zľahčovať napríklad tým, že vakcína všetko vyrieši, vírus časom zoslabne alebo sa spoliehať, že zmizne ako SARS alebo MERS. Nezmizol a nezmizne, bude tu už s nami naveky. A podľa expertov bude trvať roky, kým sa prispôsobíme. Preto je nevyhnutné vytvoriť si plány na život s koronavírusom. Tak dokážeme čiastočne predvídať, čo sa stane a ľahšie všetko zvládneme.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravoníctvo #Covid-19 #plán obnovy #druhá vlna koronavírusu #pandemické opatrenia