Nakoniec boj proti gastráčom vyústil do kompromisu. Od marca si zamestnanci mohli vybrať medzi stravovacou poukážkou a finančným príspevkom na stravovanie. Gastrolístky však zostali naďalej daňovo zvýhodnené. Tomu je od nového roka koniec. Radovať sa príliš nemôžeme, pretože na svete je nechcený mačkopes.
Po novom obe formy príspevku nebudú zdanené do 55 percent sumy stravného, teda do výšky 2,81 eura, namiesto doterajších 5,10 eura. Zo zostávajúcej sumy bude zamestnanec, zamestnávateľ i živnostník platiť daň. V skutočnosti buď zaplatí viac, alebo za rovnakú sumu dostane nižší príspevok. Pekne. Navyše vláda ceny stravovacieho príspevku zmrazila. A to v čase, keď ceny všetkého, zvlášť potravín, elektriny a plynu raketovo stúpajú. Niekto však nebude ukrátený, naopak, zarobí. Už nie emitenti, ani reštaurácie, ale štát. Na nových daniach.
Napríklad živnostníci po novom prídu o polovicu sumy, ktorú si doteraz mohli započítať do výdavkov. Tomu sa povie podpora podnikania v čase krízy a neistoty. Zamestnávatelia zase upozorňujú, že pribudne byrokracia, namiesto toho, aby ubúdala. Pekné plnenie sľubov o odbúravaní byrokracie, najmä od sulíkovcov.
Emitenti gastrolístkov tak o svoj biznis neprídu. Pristrihnú sa im trochu krídla, ale keď budú dobre lobovať (z provízie 6 % je aj ako), až tak veľa stratiť nemusia. Iba členovia Slovenskej aliancie moderného obchodu im zaplatia na províziách 15 miliónov eur ročne. Využiť by sa dali určite efektívnejšie. Trh tak zostane naďalej deformovaný, akurát štát zarobí na daniach.