Nová železná opona

Ako sa dalo čakať, prvá schôdzka šéfov diplomacie Ukrajiny a Ruska žiadny pokrok nepriniesla. Ani nemohla, lebo ruská strana si ide stále „svoje“ a kladie nereálne požiadavky. Ukázalo sa však, že Sergej Lavrov má dosť posunuté vnímanie reality. Karhať západné štáty za to, že Ukrajine dodávajú zbrane v čase, keď ruské rakety rozstrieľali pôrodnicu v Mariupoli, môže len totálny cynik.

10.03.2022 19:00
debata (13)

Šéf ruskej diplomacie to navyše „zaklincoval“ tvrdením, že stredajší útok na detskú nemocnicu v Mariupoli bol v skutočnosti útokom na „vojenskú základňu nacionalistov". Pritom tam zraneniam podľahli traja ľudia, medzi nimi aj malé dieťa. Ak sa tu niekto správa nezodpovedne, tak je to ruská strana, ktorá vraždí nevinných civilistov.

Cielený útok na civilné obyvateľstvo je v podstate teroristický čin. Niečo neospravedlniteľné. Mariupoľ sa tak stáva novým symbolom vojnových hrôz. Čo bude nasledovať? Kobercové bombardovanie ukrajinských miest? Nová Guernica? Alebo ešte niečo horšie?

Hoci rôzni popletení mieroví aktivisti, budú vyzývať na mier zbraní, pomoc Ukrajincom dodávkami zbraní je to minimum, čo môžeme pre nich v tejto chvíli urobiť.

Lebo ide aj o nás. Keď Sergej Lavrov na tlačovej konferencii povie, že Rusko neplánuje zaútočiť na iné krajiny, s dôvetkom „neútočili sme ani na Ukrajinu”, treba spozornieť. Pretože ako môžeme veriť človeku, ktorý po dvoch týždňoch ťažkých bojov na Ukrajine dokáže takto klamať priamo do kamery?

Kto bude ďalší? Litva, Lotyšsko a Estónsko, ktoré sa len pred tridsiatimi rokmi vymanili spod sovietskeho jarma? Alebo si vládca Kremľa trúfne aj na Fínsko, Poľsko či nedajbože aj na Slovensko?

Teraz sa ukazuje, aké dôležité je, že sme súčasťou Severoatlantickej aliancie. Mali by sme ďakovať vtedajšej politickej reprezentácii, a najmä ministrovi Eduardovi Kukanovi, ktorý sa zaslúžil o vstup Slovenska do NATO.

Je evidentné, že Putin sa nezastaví pred ničím. Tri dekády relatívne pokojného života sa skončili. V Európe vyrastá nová železná opona. My máme to šťastie, že tentoraz sme tej dobrej strane, čo sa však nedá povedať o Ukrajine.

Je evidentné, že Putin sa nezastaví pred ničím. Tri dekády relatívne pokojného života sa skončili. V Európe vyrastá nová železná opona. My máme to šťastie, že tentoraz sme tej dobrej strane, čo sa však nedá povedať o Ukrajine. Teraz pôjde o to, či táto železná opona bude priamo na našich východných hraniciach a my budeme hraničiť priamo s Ruskom, alebo bude starý kontinent rozdeľovať až na východných hraniciach Ukrajiny.

Ak sme si doteraz nevedeli ani len predstaviť, že by na území Slovenska mali byť stále základne NATO, tak teraz by urýchlene mala začať diskusia o stálej prítomnosti vojenských jednotiek NATO na našom území. Prichádza nová studená vojna. Nie je to nič príjemné, no nie je dôvod na paniku. Napokon už s tým máme skúsenosti.

Tak ako sa po druhej svetovej vojne vďaka Stalinovi a komunistickej hrozbe začala Európa zjednocovať, tak teraz sa vďaka Putinovi integračný proces ešte viac posilní. Európa bola doteraz ekonomickým obrom na hlinených nohách bez reálnej sily, no to sa teraz zmení.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #NATO #Vladimir Putin #železná opona #vojna na Ukrajine