Ďalšie zlyhanie Romana Mikulca

Na ministerstve vnútra tuho spali. Včera zazvonil budíček. Česko obnovuje pre stúpajúcu nelegálnu migráciu kontroly na 27 bývalých hraničných priechodoch. Polícia spolu s vojakmi bude kontrolovať aj zelenú hranicu.

, 27.09.2022 17:00
debata (8)

Zatiaľ 10 dní, od 29. septembra do 8. októbra. Toto rozhodnutie neprišlo ako blesk z čistého neba. Nová imigračná vlna k nám dorazila začiatkom leta. Česká strana so slovenskými kolegami v posledných dňoch rokovala a žiadala, aby boli prijaté opatrenia na našej strane. Márne.

Naša polícia argumentuje, že za posledné tri mesiace zadržala 65 prevádzačov s 2 134 migrantmi. Lenže v Česku migrácia medziročne stúpla o 1 200 %. Od začiatku roka zadržali západní susedia 11-tisíc ilegálnych migrantov. Až 93 % tvoria Sýrčania, ktorí sa zdržujú mesiace až roky v Turecku. Ich cieľom je najmä Nemecko. A práve tamojšie policajné odbory na začiatku septembra vyzvali ministerku vnútra, aby zaviedla kontroly na nemecko-českých hraniciach. Česká vláda si uvedomila vážnosť situácie a obrátila sa na zdroj problémov – Slovensko. My sme horúci zemiak už ďalej – na Maďarsko – neposunuli. Hoci došlo k vzájomným rokovaniam, prijaté opatrenie sú vlažné. Radšej sme dopustili spustenie závory v bývalom spoločnom štáte.

Jednoznačná zodpovednosť je na strane Maďarska. Nedostatočne chráni schengenskú hranicu. Pritom v roku 2015 Viktor Orbán okázalo budoval na hraniciach so Srbskom plot. Kde je? Alebo to robí Orbán zámerne? Dobre totiž vie, že migranti mieria do západných krajín EÚ. Teda tam, kde mu chcú zatiahnuť kohútiky s eurofondami.

Aké má vlastne Brusel páky, aby mohol na Maďarsko zatlačiť? A prijme Orbán „zadarmo“ pomoc? Nemal by na výber, keby Slovensko „zatiahlo oponu“ na južných hraniciach. Len to by nemohol byť pre vládnych i niektorých opozičných politikov konzervatívnym „polobohom“, pre ktorého obetujú aj vzťahy s bratským národom.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Česko #ministerstvo vnútra #schengenská hranica #kontrola hraníc #Roman Mikulec