20 máj: Sviatok mafie, Majského. A Harabina

Rozhodnutia Ústavného súdu sa vraj nekomentujú. Dnes toto zlaté pravidlo treba porušiť. Rozhodnutie zlikvidovať Špeciálny súd bolo darebácke. Bolo a navždy ostane.

Dag Daniš 20.05.2009 17:17
Vladimír Mečiar Foto:
debata

Špeciálny súd bol ako jeden z mála súdov v boji proti mafii a korupcii neoblomný. Suverénny. Tvrdý. A stalo sa mu to osudným. Hrdlorez Okoličány, podvodník Majský, úplatkár Bielik, Mečiar, Harabin – kamarát albánskeho mafiána Bakiho Sadikiho… Všetci spojili sily. A prevalcovali justičný systém.

Mečiar a Harabin zatlačili politicky. A mafia ešte účinnejšie. Sudcovi Horváthovi hodili na pozemok výbušninu, sudcovi Oroszovi sa vyhrážali. Fico sa na tento špinavý rozvrat spravodlivosti – a jej hrubé znásilnenie – iba nemo prizeral. Výsledok je ohavný. Špeciálny súd bol popravený. Všetci zločinci, ktorých odsúdil, sa teraz môžu domáhať obnovenia procesu. Na niektorom z Harabinových sú­dov.

Rozhodnutie Ústavného súdu je zrkadlovým obrazom Ficovej „justičnej“ politiky. Sudcovia si zvolili alibizmus, cestu ľahšieho odporu. Áno, jedným z katov Špeciálneho súdu je aj Fico a jeho vláda. V boji s mafiou a korupciou Špeciálny súd potreboval politickú podporu. Nie zhubné údery od ministra spravodlivosti. A hanebné mlčanie premiéra.

Nech to znie akokoľvek zjednodušene, je to tak: hrdlorezi, výpalníci a úplatkári, ktorí išli za Dzurindovej vlády pred Špeciálny súd, pôjdu za Ficovej vlády na slobodu. Vyhrávajú bitku za bitkou. Iste, Dzurindova vláda bola skazená… Napriek tomu však mala výsledky. A nielen ekonomické. Spišiak šikanoval podsvetie, Šátek ničil ľudí ako Majský a spol., Palko s Lipšicom vyhlásili vojnu korupcii. Založila sa Špeciálna prokuratúra a Špeciálny súd. Padali hlavy, dokonca aj vládnych politikov. Išlo to… Gauneri sa prikrčili. A čakali, kedy sa „vyčasí“.

V roku 2006 sa dočkali. Do koalície boli pozvaní Slota a Mečiar. Vláda – napriek silným Ficovým rečiam – uvoľnila tlak. Ministrom vnútra sa stal podnikateľ s pochybnými kontaktmi na privatizérov. Ministrom spravodlivosti sa stal kamarát narkobaróna Sadikiho. Dôsledky sú žalostné. V menších mestách ožíva výpalníctvo. V tých väčších sa v nezvyčajnej miere vyzbrojuje mafia. V korupcii a kšeftoch so štátnymi peniazmi padli zábrany. Opäť sa celkom otvorene, bez strachu zo Spišiaka, hovorí o „províziách“… A nakoniec padol aj Špeciálny súd.

Spravodlivosť bezmocne krúti hlavou. Slota by na ňu mohol odvážne zakričať: „Ty pi.. ! Čo tu robíš?“

A muž prezývaný Har Ábin by sa konečne mohol prebojovať na Najvyšší súd. Len tak… Aby nikto nepochyboval, že Ficova karikatúra „poriadku“ bude dokonaná.

debata chyba