20 máj: Sviatok mafie, Majského. A Harabina

Rozhodnutia Ústavného súdu sa vraj nekomentujú. Dnes toto zlaté pravidlo treba porušiť. Rozhodnutie zlikvidovať Špeciálny súd bolo darebácke. Bolo a navždy ostane.

20.05.2009 17:17
Vladimír Mečiar Foto:
debata

Špeciálny súd bol ako jeden z mála súdov v boji proti mafii a korupcii neoblomný. Suverénny. Tvrdý. A stalo sa mu to osudným. Hrdlorez Okoličány, podvodník Majský, úplatkár Bielik, Mečiar, Harabin – kamarát albánskeho mafiána Bakiho Sadikiho… Všetci spojili sily. A prevalcovali justičný systém.

Mečiar a Harabin zatlačili politicky. A mafia ešte účinnejšie. Sudcovi Horváthovi hodili na pozemok výbušninu, sudcovi Oroszovi sa vyhrážali. Fico sa na tento špinavý rozvrat spravodlivosti – a jej hrubé znásilnenie – iba nemo prizeral. Výsledok je ohavný. Špeciálny súd bol popravený. Všetci zločinci, ktorých odsúdil, sa teraz môžu domáhať obnovenia procesu. Na niektorom z Harabinových sú­dov.

Rozhodnutie Ústavného súdu je zrkadlovým obrazom Ficovej „justičnej“ politiky. Sudcovia si zvolili alibizmus, cestu ľahšieho odporu. Áno, jedným z katov Špeciálneho súdu je aj Fico a jeho vláda. V boji s mafiou a korupciou Špeciálny súd potreboval politickú podporu. Nie zhubné údery od ministra spravodlivosti. A hanebné mlčanie premiéra.

Nech to znie akokoľvek zjednodušene, je to tak: hrdlorezi, výpalníci a úplatkári, ktorí išli za Dzurindovej vlády pred Špeciálny súd, pôjdu za Ficovej vlády na slobodu. Vyhrávajú bitku za bitkou. Iste, Dzurindova vláda bola skazená… Napriek tomu však mala výsledky. A nielen ekonomické. Spišiak šikanoval podsvetie, Šátek ničil ľudí ako Majský a spol., Palko s Lipšicom vyhlásili vojnu korupcii. Založila sa Špeciálna prokuratúra a Špeciálny súd. Padali hlavy, dokonca aj vládnych politikov. Išlo to… Gauneri sa prikrčili. A čakali, kedy sa „vyčasí“.

V roku 2006 sa dočkali. Do koalície boli pozvaní Slota a Mečiar. Vláda – napriek silným Ficovým rečiam – uvoľnila tlak. Ministrom vnútra sa stal podnikateľ s pochybnými kontaktmi na privatizérov. Ministrom spravodlivosti sa stal kamarát narkobaróna Sadikiho. Dôsledky sú žalostné. V menších mestách ožíva výpalníctvo. V tých väčších sa v nezvyčajnej miere vyzbrojuje mafia. V korupcii a kšeftoch so štátnymi peniazmi padli zábrany. Opäť sa celkom otvorene, bez strachu zo Spišiaka, hovorí o „províziách“… A nakoniec padol aj Špeciálny súd.

Spravodlivosť bezmocne krúti hlavou. Slota by na ňu mohol odvážne zakričať: „Ty pi.. ! Čo tu robíš?“

A muž prezývaný Har Ábin by sa konečne mohol prebojovať na Najvyšší súd. Len tak… Aby nikto nepochyboval, že Ficova karikatúra „poriadku“ bude dokonaná.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy