Druhý pilier smeruje ku kolapsu

Upratovanie druhého dôchodkového piliera vláde opäť nevyšlo. Ani na druhý pokus. Sporiteľmi nepohli ani bolestivé kapitálové straty, ani kampaň vlády. Drvivá väčšina z nich ku koncu júna ostáva v súkromnom pilieri. Čo bude onedlho pre celý dôchodkový systém obrovský problém...

29.06.2009 07:46
debata

Druhý pilier je totiž v súčasnej podobe finančne neudržateľný. Dôvod: finančná kríza a hospodársky pokles… Najbližší rok ešte nič dramatické nehrozí. Výpadky príjmov Sociálnej poisťovne sa stále vykrývajú z privatizačných peňazí (z predaja SPP). Od budúceho roka však bude musieť každá vláda hľadať asi 30 miliárd korún (miliardu eur) priamo v rozpočte. Miklošov finančný plán je pritom už dávno neaktuálny.

Dzurindova vláda rátala s tým, že nákladná dôchodková reforma sa bude po roku 2010 platiť zo štátneho rozpočtu, konkrétne z jeho prírastkov ťahaných hospodárskym rastom. Lenže… Hospodársky rast zmizol. A druhý dôchodkový pilier je dnes dvakrát väčší, ako pôvodne očakávali Kaník s Miklošom. Záver: Buď vláda zasiahne a presadí bolestivé zmeny (vyšší dôchodkový vek, nižší počet sporiteľov). Alebo dôchodkový systém skolabuje. S tým, že druhý pilier by to zrejme neprežil. Obetoval by sa…

Súkromný pilier – v princípe správny a užitočný – sa dá v krízových rokoch zachrániť len jediným spôsobom. Masívnym znížením počtu sporiteľov. Direktívne, zákonom. Sociálnej poisťovni by sa zvýšili príjmy. Vláde by sa znížil rozpočtový schodok. A v DSS by ostali len tí silnejší, ktorým sa dôchodkové „sporenie“ (investovanie) oplatí. Väčšie DSS túto nutnosť už pochopili. Problém je v tých menších, ktoré kompromisy s vládou blokujú. Len preto, že majú v poistnom kmeni desaťtisíce ľudí, ktorí tam – od začiatku – nemajú čo robiť. Hlavne že platia… A platia…

Keďže vláda je „prispatá“ a DSS rozhádané, všetko smeruje k tzv. núdzovému scenáru. K zníženiu pomeru kapitálových odvodov – v prospech Sociálnej poisťovne. Táto cesta je jednoduchá a pohodlná. A zároveň likvidačná. Druhý pilier by prežil – ale len symbolicky. Ako kozmetický (a bezvýznamný) doplnok prvého…

Mikloš s Kaníkom sa pri kreslení dôchodkovej reformy trochu prerátali. Oveľa horšie je však to, že Počiatek s Tomanovou s tým nič neurobili. Ani po druhom zúfalom pokuse. Niežeby nechceli. „Len“ nevedeli…

debata chyba