Maďarský prezident opäť provokuje

19.08.2009 07:41
Sólyom
Maďarský prezident László Sólyom Autor:

Výlet maďarského prezidenta do Komárna sa asi neskončí dobre. Piatková akcia maďarských politikov vyzerá opäť provokačne. Tentoraz až príliš...

Odhaľovanie sochy sv. Štefana bude demonštráciou maďarskej arogancie. Problém nie je len v tom, že Sólyom sa opäť skrýva za „súkromnú cestu“ – hoci v skutočnosti bude politická. A tradične maďarsko-maďarská. Poburujúce je hlavne to, že odhaľovanie sochy kráľa Štefana v Komárne je bezohľadné a urážlivé voči Slovákom.

Slováci majú už dlhoročný problém umiestniť v Komárne súsošie svätých Cyrila a Metoda. Maďarská samospráva to jednoducho odmietla povoliť. Bezočivo, neoblomne, bezcitne. Súsošie slovanských patrónov nakoniec nie je na nijakom námestí ani verejnom priestranstve, ale na balkóne (!) budovy Matice slovenskej. Aj to s pokutou od maďarskej samosprávy. Pre Slovákov to bola hrubá urážka. A ďalšou urážkou bude, keď na komárňanskom námestí oficiálne (pardon, súkromne) oslávi novú sochu kráľa Štefana priamo maďarský prezident. V tupom rozpore so všetkými diplomatickými pravidlami. A slušnosťou.

Mimochodom, organizátorom akcie je primátor Komárna Bastrnák, ktorý spoločne s Bugárom založili Most. Stranu, ktorá hlása zmierenie Slovákov a Maďarov. Ak by to mysleli vážne, organizátori by na piatkovú ceremóniu pozvali aj slovenského prezidenta. Aby na dôstojnom mieste odhalil súsošie sv. Cyrila a Metoda.

Sólyomovi však jeho provokačný program zjavne neprekáža. Má s ním bohaté skúsenosti. V marci bol na „súkromnej návšteve“ rumunského Sikulska. Rumunské úrady na jeho provokáciu odpovedali svojrázne. Zakázali let a pristátie maďarského špeciálu na rumunskom území. Sólyomovu kolónu zastavila a prehľadala rumunská polícia. A na oslavách maďarskej revolúcie v Sikulsku potom odstránila maďarské štátne vlajky a nahradila ich rumunskými.

Maďarský prezident vtedy začiatok osláv nestihol.

Pokiaľ ide o jeho „súkromnú výpravu“ na Slovensko, veci by prospelo, keby nestihol ani koniec.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Flower box biela kocka "M" farebné kvety

Flower box biela kocka "M" farebné kvety

29,99
Orchidea zelená na vysoko

Orchidea zelená na vysoko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk