Naozaj nie je jedno, čo príde po voľbách

Z pohľadu politika, ktorého o deväť mesiacov čakajú voľby, má štátny rozpočet zásadnú podmienku. Nepoškodiť žiadnu kľúčovú voličskú skupinu. Slová premiéra Roberta Fica o udržaní sociálneho štandardu aj v hospodárskej kríze sú preto úplne prirodzené.

30.09.2009 08:06
Juraj Porubský Foto:
Juraj Porubský.
debata

Čo však predseda vlády nepovedal? Ako hlavné priority pre volebný rok určil sociálnu oblasť, zdravotníctvo a školstvo. Predseda výboru Národnej rady pre sociálne veci Jozef Halecký však už upozornil, že rozpočet je v tejto oblasti napätý a chýba mu rezerva pre prípad, že sa zhorší napríklad nezamestnanosť.

V zdravotníctve už vláda dávno zabudla na sľub z vlastného programu, že bude za poistencov štátu odvádzať 5 percent z priemernej mzdy, čím chcela zlepšiť aj finančnú situáciu nemocníc. Učitelia, ktorí počúvajú, akí sú dôležití, nijaké zásadné prilepšenie očakávať nemôžu. Ich postavenie a plat budú naďalej na úrovni, ktorá len ťažko priláka za katedry mladých a šikovných ľudí. Nehovoriac o vysokých školách a peniazoch na výskum.

Farmárom a vidieku premiér úplne zabudol odkázať, že hoci majú právo na 100 percent priamych platieb z Európskej únie, dostanú o desatinu menej.

Zostavovanie rozpočtu v čase krízy a súčasne tesne pred voľbami nie je jednoduché. Zoškrtanie 23 miliárd korún z výdavkov ministerstiev však na prvý pohľad vyzerá pochybne. Vláda nezrušila žiadne ministerstvo, dokonca ani len Fond národného majetku. Je napríklad obrovská úspora v rezorte životného prostredia ukážkou doterajšieho plytvania? Alebo sa len stopli všetky možné výdavky a riešenie bude musieť nájsť budúca vláda?

Už je isté, že svojmu nástupcovi súčasný kabinet nechá účet za súkromné diaľnice v stovkách miliárd korún. Z verejných príjmov si odkrojí aj mýtny systém. Vzrastú náklady na financovanie štátneho dlhu. A navyše bude treba prudko znížiť dieru vo verejnej pokladnici.

Na budúcu vládu teda nič príjemné nečaká. Ale ľutovať politikov netreba. Hoci to neradi priznávajú, peniaze si štát vždy vyberie od svojich občanov. Akurát na budúci rok ich minie o 111 miliárd korún viac, ako vyzbiera. Že je tento dlh niekde na úrovni európskeho priemeru? A koľko bánk zachraňoval slovenský štát v porovnaní s európskymi krajinami?

debata chyba