Fico ako diablov advokát v Bruseli

Robert Fico si už dávnejšie získal nálepku proruského, proti ukrajinského a proti európskeho politika. No na rozdiel od Viktora Orbána a Jaroslawa Kaczyńského nikdy priamo nespochybňoval základné pravidlá EÚ. Nie je teda Fico iba advocatus diaboli, ktorý nakoniec môže byť únii prospešný?

27.10.2023 19:30
debata (71)

Slovenský premiér sa vždy kriticky vyjadroval iba k niektorým krokom ako napríklad k povinnému rozdeleniu migrantov, nikdy k samotnému fungovaniu únie. Ani teraz sa nevyjadril proti pomoci Ukrajine ako takej, iba sa pýta na záruky jej efektívneho využívania. A podľa jeho slov za zatvorenými dverami nie je osamotený. No pýtať by sme sa mali všetci, pretože na summite sa rozhoduje o pomoci Ukrajine v sume 50 miliárd eur na roky 2024–2027. Nemiešajme to: ide o financovanie obnovy vojnou zničenej krajiny, nie o akútnu vojenskú pomoc.

Paradoxne samotný Fico je ten najpovolanejší. Vie, o čom hovorí. Pretože za vlád Smeru sa na Slovensku európska pomoc (eurofondy) rozkradla, či ostala ležať ľadom alebo sa použila na rôzne nepotrebné „prkotiny“. Fico vie z prvej ruky, ako sa to v praxi „robí“. Azda žiadna krajina tak nezlyhala vo využívaní eurofondov ako Slovensko. A keďže vieme, že Ukrajina je v korupcii „vyspelejšia“ ako Slovensko, obavy sú na mieste. No len aby sa Ficov postoj neobrátil proti nám…

Lídri EÚ by si mali prestať zatvárať uši pred nepríjemnými otázkami a klamlivo si nahovárať, aká je únia múdra, silná a dokonalá. No ak nebudú jednotní, únia bude ešte zraniteľnejšia, to by si Fico s Orbánom mali uvedomiť.

To, čo na Ficovom postoji irituje, je niečo úplne iné. Keď hovorí o prímerí, počúva sa to dobre, kto by nechcel zastaviť zabíjanie ľudí. No treba dodať aj B. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu a okupuje časť krajiny. Ukrajinci sa ju snažia oslobodiť, zobrať si ukradnuté späť, vyhnať ruskú armádu. Ak Rusi nebudú pod tlakom a cítiť údery, Putin neustúpi ani o piaď, na mierových rokovaniach zvlášť. V tomto akoby Fico stratil základný demokratický kompas.

No na druhej strane má pravdu, takto to donekonečna nejde. Aj v USA s blížiacimi sa prezidentskými voľbami i voľbami do Kongresu sa čoraz častejšie ozývajú hlasy spochybňujúce pomoc Ukrajine z „vreciek daňových poplatníkov“. Po tom, čo USA svoju pozornosť presúvajú k Izraelu, EÚ zostane sama na riešenie konfliktu. Doterajšia stratégia zlyháva. Sankcie zďaleka nefungujú, ako by mali. Rusko nepoložili na kolená, obchádzajú sa. Preto ak sa na summite diskutovalo o ďalšom balíku sankcií, otázka čo prinesú, či viac nepoškodia Slovensku (ako Španielsku a Portugalsku), bola na mieste.

Únia je v úzkych. Musíme si to priznať. Ľahkovážny prístup k migrácii zlyhal. Potrebujeme rýchlu odpoveď, no lídri evidentne nevedia, čo majú robiť. O rýchlej repatriácii nelegálnych migrantov sa nesmie iba hovoriť, ale rýchlo konať. O účinnejšej ochrane hraníc detto. Keby sa vedelo ako… Ak chýba v niektorých odvetviach (lacná) pracovná sila, dobre zaveďme pre migrantov pracovné víza (spoplatnené, na úver) ešte v ich materských krajinách. Len treba opäť konať. Za rohom sú utečenci z Gazy. Ak budeme iba vajatať, o rok nás migračná vlna pohltí. Nakoniec sa na summite o migrácii vôbec nerokovalo.

Konečne by si lídri EÚ mali prestať zatvárať oči pred nepríjemnými otázkami a klamlivo si nahovárať, aká je únia múdra, silná a dokonalá. No ak nebudú jednotní a budú sa navzájom podrývať, únia bude ešte zraniteľnejšia, to by si Fico s Orbánom mali uvedomiť a prestať si prihrievať vlastnú domácu polievočku. V Bruseli všetko poslušne odhlasovali.

© Autorské práva vyhradené

71 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #summit EÚ #migrácia #vojna na Ukrajine