Ako fiškus Erik Tomáš 13. dôchodok penzistom vyplatil aj peniaze ušetril

Nová vláda vo viacerých oblastiach zvolila taktiku, aby aj koza zostala celá, aj vlk sýty. Inak to nie je ani pri vyplácaní tzv. 13. dôchodkov.

07.11.2023 18:00
Marian Repa aktual Foto:
debata (101)

Po tom, čo Fico doma vyhlasoval, že „na Ukrajinu už nepošle ani náboj“ a v Bruseli napokon hlasoval tak, že zvyšok EÚ nášmu východnému susedovi môže ďalej zbrane poskytovať, prišiel so šalamúnskym riešením aj Erik Tomáš.

Deti budú môcť svojim rodičom aj ďalej prispievať na dôchodkový bonus, no po novom formou dvoch percent z daní, ktoré dnes posielajú rôznym občianskym združeniam. Novému ministrovi práce treba uznať, že s problematickým dedičstvom svojho predchodcu sa vyrovnal veľmi elegantne – ten „zabetónoval“ dôchodkový bonus do ústavy, takže zrušiť by ho nebolo jednoduché.

Ľudia sa sami rozhodnú, či svoje peniaze pošlú nejakej mimovládke, alebo svojim rodičom. Tu však treba povedať, že u priemerne zarábajúcich zamestnancov sa bežne táto suma pohybuje od 20 do 50 eur, takže, keď to dôchodcom dôjde, aký „bonus“ vlastne získali, tak ich to asi dosť naštve. Minister však bude „z obliga“.

A keďže košeľa je bližšia ako kabát, bude to znamenať značný výpadok pre mimovládky, čo však splní svoj účel: vláda takto potresce tretí sektor, ktorý Ficovi a spol. dlhodobo leží v žalúdku. Čo na tom, že na to doplatia malé občianske združenia, ktoré robia mnoho prospešných vecí a pre ktoré sú dve percentá jediným zdrojom príjmu…

Trinásty dôchodok, na ktorý treba celkovo 799 miliónov eur, sa tak „vyskladá“ z viacerých zdrojov, pričom 315 miliónov ministerstvo získa tak, že sa zmení spôsob poskytovania rodičovského dôchodku. V konečnom dôsledku štát nevyrobí ďalšiu obrovskú sekeru, ktorú by sme si už v súčasnej napätej rozpočtovej situácii nemohli dovoliť.

Nuž, takto sa to robí, do psej matere!

© Autorské práva vyhradené

101 debata chyba
Viac na túto tému: #mimovládne organizácie #Erik Tomáš