Kto vytiahol maďarskú kartu? Maďari

Jednou z dominantných tém slovenských volieb bude určite "maďarská kauza". Fico tlačovkou k Sólyomovi potvrdil, že si nenechá ujsť jedinú príležitosť na to, aby v kampani využil maďarskú kartu. Patrične nafúknutú...

Dag Daniš 16.03.2010 08:58
debata

Tentoraz v tom však Maďari nie sú nevinne. Naopak. V posledných mesiacoch maďarskú kartu pravidelne vyťahujú Maďari. Slovenská vláda to len využíva. A reaguje.

Maďarskí politici v krátkom čase vyprodukovali minimálne štyri provokácie, ktoré pokojne môžeme komentovať ako nehorázne.

Prvá nehoráznosť: maďarský prezident Sólyom vyhlásil, že menšinoví Maďari by sa mali štátny jazyk učiť ako cudzí. S tým, že vyučovanie iba v maďarčine má mať prednosť pred dvojjazyčným. Sólyom sa tým opäť vyfarbil ako obmedzený nacionalista a diletant, ktorý nevie, o čom hovorí. Slovenskí Maďari sa nikdy nemuseli – a nemusia – učiť slovenčinu ako materinský jazyk. A takisto sa nemusia učiť dvojjazyčne. Majú maďarské menšinové školy, na ktorých sa všetky predmety učia v materinskom, maďarskom jazyku. Slovensky sa učia len doplnkovo. Samozrejme, povinne – aby ovládali štátny jazyk. Čo vlastne Sólyom kritizoval? Nič. Len rozpaľoval nacionalistické (a protislovenské) nálady.

Druhá nehoráznosť: europoslanec za Jobbik Szegedi navrhol dočasne vylúčiť Slovensko z EÚ. Údajne za „rasistický jazykový zákon“. Szegedi je, našťastie, jednoduchší muž (občasne odetý v gardistickej uniforme). Jeho záchvat nepotrebuje hlbší komentár.

Tretia nehoráznosť: šéf opozičného Fideszu Orbán Slovákom odkázal, že majú komplexy, pretože ich štát je mladý a musia bojovať o svoju vlastnú identitu, napríklad aj jazykovým zákonom. Druhá časť Orbánovej vety je v poriadku. A o tej prvej mal radšej zahanbene pomlčať. Jednak preto, aby neurážal. A potom preto, aby sa nezosmiešňoval…

Štvrtá nehoráznosť: maďarská socialistická vláda zriadila fond, z ktorého sa majú preplácať pokuty za porušenie slovenského jazykového zákona. Maďarská vláda tým podupala slovenskú legislatívu. A vyzvala maďarskú menšinu, aby ju beztrestne porušovala.

Smutné. Nákaza nezasiahla len extrémistický Jobbik a nacionalistický Fidesz, ale aj socialistov a liberálov.

Otázne je, načo sú tieto provokácie dobré. Väčšinou sú doslova a do písmena o ničom. Ak nerátame útok na jednoduchú signálnu sústavu voliča.

Maďarská karta je zvláštny úkaz. Na Slovensku ju niektorí politici radi využívajú. Aby zarobili. A v Maďarsku ju všetci politici radi produkujú – a vrhajú do hry. Aby prežili.

debata chyba