Dubček si zaslúžil kvet od Medvedeva

Dmitrij Medvedev sa rozhodol prežiť 24 hodín v Bratislave ako potomok národa osloboditeľov. Áno, pamiatka červenoarmejcov je nespochybniteľná. Mimoriadneho gesta sa však Slovensko nedočkalo. Šéf Kremľa by príjemne prekvapil, keby zašiel nad rámec hrdinského roku 1945 a dotkol sa nešťastného augusta 1968.

07.04.2010 19:47
Medvedev na Slovensku Foto:
Piétny akt pri príležitosti 65. výročia oslobodenia Bratislavy sa za účasti ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva uskutočnil pri pamätníku na Slavíne.
debata

Medvedev by možno nepotreboval ani jednu vetu. Stačilo položiť kvety na hrob Alexandra Dubčeka, čím by aj bez slov jasne ukázal, čo si myslí o pochovaní Pražskej jari. Stal by sa prvým ruským prezidentom, ktorý si uctí jeho pamiatku. Na rozdiel od Borisa Jeľcina a Vladimira Putina. Alebo Michaila Gorbačova, ktorý si úlohu Dubčeka vážil, ale na pohreb mu neprišiel.

Istotne sa dá namietať, že hlavným bodom návštevy Medvedeva bola spomienka na padlých v druhej svetovej vojne. Úprimný dotyk s tragickou okupáciou však mohol byť gestom navyše. O to viac, že na Slovensku nenachádzajú živnú pôdu hlasy, ktoré by chceli zneuctiť význam červenoarmejcov v podobe úbohej odplaty za inváziu v roku 1968. O to viac, že Slovensko nikdy nezneužívalo augustové udalosti na protiruskú hystériu, čo sa nedá povedať o niektorých hlasoch v Poľsku a v pobaltských republikách, keď znevažujú podiel Sovietskeho zväzu na skončení druhej vojny.

TÉMA: Mal Medvedev v Bratislave spomenúť aj august 1968?

Samozrejme, predchádzajúce vety nemajú vyznieť ako sklamanie z Medvedevovej návštevy. Veď spolu s ním pricestovali veľké obchody. Je dobré, že od Jeľcinovej éry konečne priletel najvyšší ruský predstaviteľ na skutočnú štátnu návštevu. Keď bol Putin roku 2005 v Bratislave, zúčastnil sa predovšetkým na summite s Georgeom Bushom. Časti návštevy síce priradili prívlastok oficiálna, ale rusko-slovenský obsah bol slabučký.

Medvedev mohol odlietať po koncerte Alexandrovcov spokojný. Ruským zbrojárom napríklad vybavil pre nich výhodnú zmluvu a odniesol si pocit, že Slovensko môže byť pre Rusko vstupnou bránou do Európskej únie. Hádam odchádzal aj s dojmom, že sa v tom prípade dobre cítil v členskom štáte NATO. V krajine pod Tatrami, ktorá vstúpila do aliancie, aby sa o auguste 1968 už nikdy nikomu nemohlo v budúcnosti ani snívať.

debata chyba