Nová etapa idiotizácie kultúry?

Bolo to že veselia! Nová vláda vraj bude prvá bez komunistov, čím sa po dvadsiatich rokoch symbolicky zavŕši nežná revolúcia. Veď hej, symbol je to pekný. Na čo keby sme, celkom nesymbolicky, po dvadsiatich rokoch demokracie začali na Slovensku požadovať napríklad vlády bez zlodejov? Alebo aspoň - keď chceme byť realisti, a nie maximalisti - bez diletantov a cirkusantov? Nebola náhodou v novembri 1989 a po ňom reč aj o takýchto veciach?

19.06.2010 13:31
debata (47)

Nikto nehovorí, že dobrými politikmi môžu byť len právnici a technokrati, alebo že dobrý minister môže byť len ten, kto má v danom odbore za sebou dlhoročnú kariéru. Hádam sa však zhodneme, že ten, kto má ambíciu riadiť nejaký rezort, by s nim mal mať aspoň voľačo spoločné – pokiaľ možno ešte predtým, ako zásadné koaličné komisie rozdeľujúce vládne kreslá.

Zdá sa, že v rodiacej sa novej vládnej koalícii si to nemyslia. Ako si inak vysvetliť, že ministerstvo kultúry má pripadnúť SaS, a že v tejto súvislosti sa už skloňuje meno Daniela Krajcera?

Predchádzajúca garnitúra s ministerstvom kultúry narábala, akoby to bol silový rezort: počnúc kádrovaním Slovákov na „starých“ a „odrodilých“, pokračujúc ostrakizovaním menšín a končiac trebár naťahovačkami s médiami.

Zdá sa, že národniarsku idiotizáciu kultúry ide u nás opäť raz vystrieť idiotizácia rýchlych riešení a ľahkých kalkulácií. Keď už fešáci nemôžu ministerstvo kultúry rovno zrušiť bez toho, aby sa povedalo, čo z nej potom zostane – budú sa správať, akoby už zrušené bolo? Ťažko povedať. Ich program v tejto oblasti operuje formuláciami, aké rezort kultúry počúva už iks volebných období: všetko sa bude spriehľadňovať, zjednodušovať, zrýchľovať a zacieľovať… No práve preto, že zámery všetkých strán vyzerajú na papieri zhruba rovnako, človek je pri odhadoch toho, čo bude nasledovať v realite, odkázaný na bočné znamenia. Napríklad aj na to, aké strany a aké mená sa v súvislosti s rezortom spomínajú.

Nič už asi nenarobíme s tým, že predvolebný cirkus potrebuje okrem smrteľne vážnych akrobatických či žonglérskych kúskov ľuďom ponúkať aj nejakých tých veselých cvičených pudlíkov. Darmo, celebrity priťahujú pozornosť publika a umožňujú, aby sa publikum ľahšie stotožnilo s produktom, ktorý sa im núka. Ľudia z reklamných agentúr by vedeli o tom hovoriť. Otázka je, či je vhodné, aby odmenou boli miesta na kandidátkach, či rovno posty vo vláde a vedení parlamentu.

47 debata chyba