Keď SaS vyplazuje jazyk

Eseročka Liberálny dom, ktorú založili funkcionári z SaS, môže byť aj stokrát legálna. O tom, že je v rozpore s dobrými mravmi, nemôže byť pochýb.

06.08.2010 21:03
debata (149)

Sú ľudia, ktorí si nemôžu pomôcť: na čo im zrak padne, na tom vidia zavesenú cenovku. Slovenčina nie je zasa až taký chudobný jazyk, keď okrem slova podnikateľ pozná aj slovo podnikavec. Rozdiel medzi nimi je možno subtílny, ale zásadný. Strana SaS zvolila svoj názov veľmi presne. „Sloboda“ pre podnikavcov, „solidarita“ medzi podnikavcami navzájom.

A tak sa šéf parlamentu Richard Sulík založením firmičky Liberálny dom podnikateľsky solidarizuje s ministrom kultúry Danielom Krajcerom, ministrom obrany Ľubomírom Galkom, štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva Martinom Chrenom, šéfom ústredia práce Ivanom Jurášom a ďalšími podnikavými potentátmi zo strany. Prečo by na prenájmoch nehnuteľností, napríklad poslaneckých kancelárií, mali zarábať nejakí nestraníci, no nie?

Považujete podnikanie poslancov SaS (Liberálny dom) za etické?

A keďže podnikavci, ktorých hodnota IQ presahuje aspoň výšku bežnej izbovej teploty, si väčšinou dokážu zistiť, čo im zákon povoľuje a čo zakazuje, s politikmi SaS, ktorí sú vo verejných funkciách, sa solidarizuje zakladajúci člen strany Boskovič. Kým oni sú vo firme „iba“ podielnikmi, Boskovič, ktorý vo verejných funkciách nefiguruje, je konateľ. To sme si vydýchli – zákon je dodržaný, novinári nemajú o čom písať a občania sa nemajú prečo rozčuľovať. Naozaj?

Kauza Liberálny dom je jednoduchá: politik nesmie dopustiť, aby sa dostal do pozície, ktorá by mohla vzbudiť podozrenie z nekalostí. A podozrenie, že ministri, parlamentní funkcionári, poslanci a štátni tajomníci budú mať z titulu svojich funkcií prístup k informáciám, ktoré môžu využiť pre svoj súkromný biznis, tu je a zostane po celý čas existencie Liberálneho domu. Alebo existencie SaS.

Poukazovanie na to, že litera zákona bola mechanicky dodržaná, neznamená v podobných prípadoch nič iné, než zakrývanie obyčajnej politickej a ľudskej nehanebnosti. Čo je na tom ťažké pochopiť?

Je čosi symbolické v tom, že eseročka Liberálny dom bola založená v čase, keď do parlamentu dorazilo programové vyhlásenie novej vlády. Zrejme to máme chápať ako malú obmenu známeho: „Ako na Nový rok, tak po celý rok“…

Akoby sulíkovci chceli aj touto cestou dať najavo, čo si myslia o politickej kultúre. Akoby aj touto cestou chceli vyplaziť jazyk všetkým ľuďom na Slovensku, ktorým sa táto strana inak všemožne pokúša naordinovať ďalšie roky sociálneho pôstu. S patričným odborným zdôvodnením, pravdaže.

Liberálny dom môže byť stokrát legálny, no neprestane byť škandálom. Tak ako je jedným veľkým škandálom strana SaS.

149 debata chyba