Všetkým rovnako, ale rovnako málo

Ten spor sa tiahne už od nepamäti. Na jednej strane je tvrdenie, že rodičovské príspevky patria do kategórie tzv. univerzálnych dávok, a zaslúžia si ich rovnako bohatí ako chudobní, lebo príspevok je primárne určený deťom. Obhajcom tohto princípu je skôr ľavica.

06.10.2010 11:11
debata (11)

Pravica presadzuje, že táto forma dávok má byť adresná, a teda odstupňovaná podľa príjmu a od určitej výšky by nemala byť vyplácaná vôbec.

Aktuálne je o tom spor vo Veľkej Británii, ktorej konzervatívno-liberálna vláda chce takýmto spôsobom ušetriť viac ako miliardu libier ročne. Opatrenie by sa dotklo 1,2 milióna rodín s príjmami nad 44-tisíc libier ročne (čo na tamojšie pomery nie sú žiadni „milionári“ ale skôr stredná trieda), za čo si David Cameron a jeho toryovci vyslúžil obrovskú kritiku.

Môžeme sa sporiť, ktorý princíp je spravodlivejší, na Slovensku však riešime úplne špecifický problém. Od 1. januára bude platiť princíp všetkým rovnako, ale rovnako málo.

Doteraz boli zvýhodnení rodičia, ktorí pred materskou a rodičovskou pracovali. Paradoxne, pravica však rodičovský príspevok zglajchšaltuje a zníži na 190 eur.

A tak sa aj u nás ozvali nahnevaní rodičia, ktorí na Changenete zverejnili petíciu Podporme rodiny s deťmi.

Keby príspevok, sám osebe, nebol taký malý, možno by malo zmysel diskutovať, či sa má uplatňovať adresná alebo univerzalistická sociálna politika. Takto je to iba smutná fraška, v ktorej minister povie, že zvýši časti žien príspevok, ale zabudne dodať, že tej druhej ho zoberie. Aj preto sa museli naštvané matky a otcovia ozvať.

11 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy