Kamenický v ríši hypoték

Vláda prišla s veľkou pompou, ako pomôže ľuďom s hypotékami. Odborníci ihneď upozorňovali, že pomoc sa bude týkať len malého počtu ľudí. A tí, ktorých sa to týkať nebude - lebo nespĺňajú kritériá alebo žiadnu hypotéku nemajú, prípadne si prezieravo fixáciu nastavili v časoch výhodného úroku na niekoľko rokov dopredu - sa pýtajú, ako k tomu prídu. Prečo by sa iným mali skladať na hypotéku?

10.01.2024 20:00
debata (6)

No a teraz upozornil na problémy s pomocou samotný minister financií Ladislav Kamenický.

Nie je to také „easy“, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Ak máte refinancovanú hypotéku, vzniká viacero problémov. Zákon v takomto prípade s pomocou nepočíta. Pri refinancovaní hypotéky sa totiž mení účel pôvodného úveru. „Mení sa účel toho úveru, lebo prvotný úver bol na danú nehnuteľnosť a pri refinancovaní už sa ten účel mení len na zmenu financovania tohto úveru,“ prichádza s „novinkou“ Kamenický. Menia sa tiež parametre úverov.

„Akonáhle prejdete z jednej banky do druhej, tak sa vám zmení výška úveru, zmení sa vám možno doba fixácie, dĺžka celkového úveru, zmenia sa rôzne iné parametre. Toto je obrovský problém na to, aby sa to dalo vôbec nastaviť,“ vymenúva problémy minister.

Akoby sa Alica v krajine zázrakov, vlastne v ríši hypoték, zrazu zobudila a uvedomila si, že nie je také ľahké ľuďom hocičo nasľubovať. Teda sľubovať je ľahko, ale plniť to je už ťažšie.

No a je tu aj tretí problém – pravidlá ochrany osobných údajov GDPR. Je potrebné, aby dve banky spolu komunikovali o osobných údajoch svojho klienta a s týmto majú banky problém.

Minister sa však domnieva, že pomoc štátu je pre ľudí výhodná aj bez toho, aby prechádzali do inej banky. Podľa Kamenického sa klient bude musieť rozhodnúť – využiť štátnu pomoc je však podľa neho o niečo výhodnejšie ako meniť banku. Ale načo sa štát mieša do toho, čo mohol vyriešiť trh? Práve výročie fixácie je príležitosťou prejsť do inej banky za výhodnejších podmienok bez akejkoľvek sankcie. No ale čo by potom vláda ľuďom sľúbila?

Štátna pomoc s hypotékou: otázky a odpovede
Video
Odpovedá Matej Dobiš z portálu Finančný Kompas. / Zdroj: TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Ladislav Kamenický #pomoc s hypotékami #dotácia na hypotéku