Zomelú primárky Trumpa i Bidena? Bola by to úľava

V pondelok 15. januára začína v USA kolotoč prezidentských primárok. Neočakávajú sa žiadne výrazné posuny. Donald Trump medzi republikánmi a Joe Biden medzi demokratmi sú jasnými favoritmi. No predsa len jedno prekvapenie môže nastať: o post prezidenta nemusia nakoniec zabojovať Biden a Trump, ale úplne iná dvojica.

13.01.2024 12:00
debata (17)

A Američania by to pravdepodobne privítali s otvorenou náručou. Trump i Biden rozdeľujú spoločnosť, vyorávajú medzi oboma tábormi stále hlbšiu brázdu. Prezident zneisťuje voličov až priamo odrádza svojím vekom. Tento rok bude mať 82 rokov a strata fyzickej i mentálnej kondície je na ňom vidieť. A to v prípade zvolenia bude mať pred sebou ďalšie štyri roky. Naopak, Trumpa môžu zraziť na kolená viaceré súdne žaloby.

Nevieme, ako sa skončia, v štátoch Colorado a Maine je z primárok vylúčený. Všetko závisí od rozhodnutia najvyššieho súdu. Lenže práve silená démonizácia vlieva Trumpovi novú krv do žíl. Robí zo sebe mučeníka. A keď ukáže prstom na demokratov – pretože skutočne za mnohými žalobami stoja oni – v rozdelenej Amerike, kde sa nevolí za niekoho, ale proti niekomu, proti nejakej ideológii, mobilizuje svojich stúpencov (sprisahanecké teórie vždy zaberajú). Aj významný demokrat, guvernér Kalifornie Gavin Newson zdôrazňuje, že Trumpa treba poraziť priamo vo voľbách, nie iným spôsobom.

Pre Američanov i celý svet by bolo však ideálne, keby ani Trump ani Biden nakoniec nekandidovali a o post prezidenta zabojovali kandidáti, ktorí spoločnosť nerozdeľujú, ale spájajú.

V normálnej situácii by Newson bol prirodzeným kandidátom na prezidenta, alebo možno tiež bývalý dlhoročný kongresman za Ohio Tim Ryan. Tento katolík (v minulosti „pro-life“ politik) by mal potenciál osloviť časť republikánov. No nemajú, rovnako ako kandidujúci kongresman Dean Phillips, podporu establišmentu demokratov (finančnú a logistickú). Vedenie strany stavia všetko na jednu kartu: na Bidena. Skloňovaný obľúbený herec a bývalý wrestler Dwayne Johnson je našťastie mimo hry…

Určite majú politickí marketéri všetko dobre spočítané, ale aj tak sa im situácia môže vymknúť z rúk. Rovnako ako sa to stalo prezidentovi Georgovi Bushovi staršiemu v roku 1992. Ten bol zo začiatku jasným favoritom, ale potom čo skolaboval v Japonsku, jeho podpora začala prudko klesať.

Bidenovi by možno pomohlo, keby si za viceprezidenta vybral silného kandidáta, ktorý by v prípade zdravotných komplikácií mohol nastúpiť na jeho miesto. To zatiaľ nie je v pláne. Súčasná viceprezidentka Kamala Harrisová je nevýrazná. No demokrati stavili najmä na podporu menšín (Harrisová má jamajské a indické korene). Lenže prílišné podlízanie „menšinovému“ voličovi či ultraľavičiarom, strach, že napríklad kandidátka zelených Jill Steinová im uchmatne časť elektorátu, ich môže ešte mrzieť, pretože tak strácajú stredových voličov, ktorých držia pri sebe iba obavami z nevyspytateľného Trumpa.

Ten sa zdá byť zatiaľ neohrozený. Guvernér Floridy Ron DeSantis či bývalá veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová (rodným menom Nimrata Randhawaová) za exprezidentom značne strácajú.

Okrem migrácie bude v USA ako vždy rozhodovať ekonomika. Na to stavili demokrati. Po ekonomickej kríze spôsobenej pandémiou a vojnou na Ukrajine sa ekonomika zotavuje. Bidenomics, verejné investície zabrali. Rast miezd je už vyšší ako rast cien (ktoré sa ustálili). Ak v tomto roku rapídne klesnú úrokové miery – tajná zbraň demokratov – Američania ekonomické oživenie pocítia konečne v plnej miere.

Pre Američanov i celý svet by bolo však ideálne, keby ani Trump ani Biden nakoniec nekandidovali a o post prezidenta zabojovali kandidáti, ktorí spoločnosť nerozdeľujú, ale spájajú. Najbližšie týždne nám napovedia viac. Šanca stále žije.

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #primárky #Donald Trump #americké prezidentské voľby #prezident Joe Biden