Nemožnosť voľby

22.01.2011 15:41

Zákon o výhrade svedomia síce na Slovensku nebol prijatý, ale v niektorých oblastiach to vyzerá, akoby tu platil odjakživa. A čo je horšie, neuplatňuje sa individuálne, ale plošne. Je známe, že niektoré severoslovenské nemocnice, odvolávajúc sa na výhradu svedomia, už roky nerobia umelé prerušenie tehotenstva. K Orave a Spišu, oblastiam so silne veriacim obyvateľstvom, sa však najnovšie pridala aj Bratislava, ktorá bola považovaná za baštu liberalizmu.

Umelé prerušenie tehotenstva, s výnimkou zdravotných dôvodov, sa nevykonáva ani v jednej z troch tunajších štátnych nemocníc. Bez ohľadu na to, že podľa zákona majú ženy zaručené právo slobodne sa rozhodnúť. A že verejná nemocnica nesmie odmietnuť poskytnutie zákonom garantovanej služby.

Vyzerá to tak, že keď sa už kresťanským demokratom nepodarilo interrupcie zakázať priamo, tak sa ukradomky snažia svoju agendu presadzovať inými prostriedkami. Napríklad cez riaditeľov nemocníc, ktorých vymenúva ich nominant.

Ak sa možnosť voľby zredukuje v hlavnom meste, čo potom v iných krajoch? Alebo chceme, aby raz pri brehoch Dunaja kotvili „potratové lode“, aké poznáme z Írska, Španielska či Portugalska, a potratová turistika sa stala bežnou súčasťou našich životov?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku